Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Zvuky Kódy Obrazy: Akustický experiment vo vizuálnom umení

4. februára 2021 — 30. mája 2021
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátorky: Lucia Gregorová Stach, Jitka Hlaváčková

Výstavný projekt predstaví prierez dejinami zobrazenia zvuku ako abstraktného fenoménu od doby avantgardy po súčasnosť. Hlavnou osou jeho koncepcie je zmapovanie najvýznamnejších smerov zvukového experimentu v oblasti vizuálneho umenia, a to ako obrazov a grafických partitúr, tak aj zvukových inštalácií, akustických objektov, filmov, videí či multimediálnych projekcií a prezentácií záznamov.

Výstava na výbere historického materiálu ukáže, ako zvuk naberá farbu a tvar, stáva sa trojrozmerným objektom či architektúrou, a aké psychologické, ale aj matematické a fyzikálne predpoklady predurčujú jeho vizuálnu podobu. Zároveň predstaví diela umelcov a umelkýň, ktorí v lokálnom československom kontexte posunuli uvažovanie o experimente v umení. Medzi najvýznamnejších autorov, ktorých diela sa na výstave objavia, patria Milan Adamčiak, John Cage, Anton Jasusch, František Kupka, predstavitelia hnutia Fluxus, Woody a Steina Vasulka, Ladislav Kupkovič a umelci zaoberajúci sa aktuálnym trendom akustickej ekológie, ako napríklad Paul Cusack.

Výstava a jej bohatý sprievodný program koncertov a performancií budú vznikať priamo pre priestory Slovenskej národnej galérie s prehodnoteným a obohateným zoznamom autorov a autoriek, takže nepôjde o reprízu pražskej edície projektu, ale o úplne novú verziu. Pri príležitosti bratislavskej výstavy vyjde aj rozsiahly dvojjazyčný katalóg a sprievodca výstavou.

Tento projekt má ambíciu pritiahnuť odborné aj široké publikum všetkých generácií, hravou a pútavou formou ho vzdelávať a kultivovať. Zároveň ide o výskumný a výstavný počin, ktorý je relevantým príspevkom k novému zhodnocovaniu dejín a teórie stredoeurópskeho umenia.

Medzinárodná výstava SNG v spolupráci s Galériou hlavního města Prahy

Kurátorka a autorka koncepcie: Jitka Hlaváčková, GhmP
Kurátorka za SNG: Lucia Gregorová Stach
Kurátorská spolupráca: Alexandra Tamásová, Lucia Gavulová, Michal Čudrnák
Spolupráca na sprievodnom programe: Fero Király, Jonáš Gruska

Z dôvodu neudelenia finančného príspevku na výstavu sme nútený presunúť výstavu na rok 2021 z pôvodného termínu jeseň 2020.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter