Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Zvuky Kódy Obrazy: Akustický experiment vo vizuálnom umení

4. februára 2021 — 30. mája 2021
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátorky: Lucia Gregorová Stach, Jitka Hlaváčková, Alexandra Tamásová

Výstavný projekt predstaví prierez dejinami zobrazenia zvuku ako abstraktného fenoménu od doby avantgardy po súčasnosť. Hlavnou osou jeho koncepcie je zmapovanie najvýznamnejších smerov zvukového experimentu v oblasti vizuálneho umenia, a to ako obrazov a grafických partitúr, tak aj zvukových inštalácií, akustických objektov, filmov, videí či multimediálnych projekcií a prezentácií záznamov.

Výstava na výbere historického materiálu ukáže, ako zvuk naberá farbu a tvar, stáva sa trojrozmerným objektom či architektúrou, a aké psychologické, ale aj matematické a fyzikálne predpoklady predurčujú jeho vizuálnu podobu. Zároveň predstaví diela umelcov a umelkýň, ktorí v lokálnom československom kontexte posunuli uvažovanie o experimente v umení. Medzi najvýznamnejších autorov, ktorých diela sa na výstave objavia, patria Milan Adamčiak, John Cage, Anton Jasusch, František Kupka, predstavitelia hnutia Fluxus, Woody a Steina Vasulka, Ladislav Kupkovič a umelci zaoberajúci sa aktuálnym trendom akustickej ekológie, ako napríklad Paul Cusack.

Výstava a jej bohatý sprievodný program koncertov a performancií budú vznikať priamo pre priestory Slovenskej národnej galérie s prehodnoteným a obohateným zoznamom autorov a autoriek, takže nepôjde o reprízu pražskej edície projektu, ale o úplne novú verziu. Pri príležitosti bratislavskej výstavy vyjde aj rozsiahly dvojjazyčný katalóg a sprievodca výstavou.

Tento projekt má ambíciu pritiahnuť odborné aj široké publikum všetkých generácií, hravou a pútavou formou ho vzdelávať a kultivovať. Zároveň ide o výskumný a výstavný počin, ktorý je relevantým príspevkom k novému zhodnocovaniu dejín a teórie stredoeurópskeho umenia.

Medzinárodná výstava SNG v spolupráci s Galériou hlavního města Prahy

Koncepcia výstavy: Jitka Hlaváčková, GhmP
Kurátorský tím v SNG: Jitka Hlaváčková, Lucia G. Stach, Alexandra Tamásová
Spolupráca na sprievodnom programe: Fero Király, Jonáš Gruska

Z dôvodu neudelenia finančného príspevku na výstavu sme nútený presunúť výstavu na rok 2021 z pôvodného termínu jeseň 2020.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter