English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Paulina Rypáková: 5 Múz

26. novembra 2020 — 28. februára 2021
Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok

Paulina Rypáková preferuje nomádsky spôsob života, od skončenia štúdia v roku 2013 žije a tvorí v rôznych kútoch Európy; Azory, Tenerife, Korfu, Kréta, v súčasnosti na Cypre. Cestovanie, botanika, objavovanie nových miest a rozličných kultúr sú hlavnou inšpiráciou a ťažiskom jej tvorby.

V závislosti od prevažujúceho zdroja inšpirácie sa vo svojej tvorbe pohybuje na osi medzi geometrickými a organickými tvarmi, pričom v  grafike je skôr minimalistická, zatiaľ čo v textilnom umení ilustratívna. Samozrejme, toto tvrdenie nemá ostré hranice, autorka niekedy obe polohy namixuje v jednom diele.

V aktuálnom projekte Paulína Rypáková zhmotnila podnety a vplyvy z  rôznych častí Grécka, v ktorých sa vďaka svojmu spôsobu života ocitá a  ktoré ju formujú aj výtvarne, do podoby textilných dezénov či skôr dizajnérskych kúskov. Jej 5 múzami je 5 lokalít: ostrovy Kréta, Korfu a  Mykonos, grécka časť ostrova Cyprus a oblasť Zagori a Olymp na pevninskom Grécku. Projekt, na ktorom pracovala v ostatnom čase, prináša kolekciu piatich svojbytných umeleckých diel na pomedzí medzi voľným umením a dizajnom. Autorka vytvorila päť rôznych textilných tlačí - obrazov, na výstave nám však predstavuje aj svoje uvažovanie a  myšlienkový posun v rámci inšpirácie; od skíc cez realizáciu návrhov až po výslednú tlač na hodváb. Každé z výsledných diel je inšpirované iným miestom. Je v nich čitateľná reakcia na pestrú kultúru tejto krajiny, starovekú antiku a mytológiou či podoby života v súčasnom Grécku, ale aj na prírodné krásy a lokálne špecifiká. Sú ovplyvnené gréckou vizuálnou kultúrou, architektúrou, flórou a faunou a v neposlednom rade aj autorkinými osobnými zážitkami zo života medzi Grékmi a jej vzťahom k  týmto miestam. Textilné obrazy od klasických dezénov, ktorým sa autorka taktiež venuje, odlišuje nielen uzatvorená kompozícia, ale aj istá dávka naratívnosti.

Projekt vznikol v rámci štipendia udeleného autorke z Fondu na podporu umenia.

Paulina Rypáková (1984) sa venuje grafike, maľbe a textilnému dizajnu. Po absolvovaní školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku (propagačné výtvarníctvo, 2004 pokračovala v rokoch 2007- 2013 v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Voľnej a  farebnej grafiky u Doc. V. Kolenčíka. Počas štúdia absolvovala v roku 2010 študijný pobyt na TAIK - School of Arts and Design v Helsinkach, odbor grafika. Poskytuje tiež reprodukcie svojich diel pre butikové dizajnové hotely v USA a v Európe. Tvorí hlavne voľnú grafiku, no zároveň sa aktívne venuje aj tvorbe textilných dezénov pre rôzne zahraničné značky. Príležitostne navrhuje obálky kníh (napr. pre vyd. Ben Zakai, Izreal; pre vyd. Hachette Livre, Francúzsko).

V rámci prizvania do projektov tvorí aj na Slovensku, napr.: tvorba grafík pre združenie Čierne diery, ilustrácie pre slovenskú značku Remini, účasť na projekte Vytvorené na Slovensku / Fulla - inšpirácie a  interpretácie (2016) a i.

www.behance.net/paulinavarregn

 

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter