English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

7x7. Sedem slobodných úvah o umení

6. mája 2021 — 31. decembra 2021
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátori: Dušan Buran, Lucia Gregorová Stach

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Radikálny prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia sa však zároveň stal novou výzvou a položil aj celkom nové metodické otázky. V prostredí múzeí a galérií ide najmä o problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus jeho (digitálna) kópia. Autenticita priameho zážitku diváka stojí proti nekonečnej virtuálnej ponuke projektov na internete. Pre múzeá a galérie je odvrátenou stranou tejto mince veľká konkurencia iných zbierok, nehovoriac o úzkosti bezradného diváka, ktorú môže vyvolávať množstvo dostupného umenia bez patričného kurátorského rámca.

Výstavný projekt reaguje na úspešný cyklus tematických kurátorských článkov sprevádzaných ukážkami diel „7 vecí o..." na online platforme Slovenská náhradná galéria. Vybratých sedem kolekcií by sme radi podrobili špeciálnemu „cross-check-u": zostavy známe z internetu sa pokúsime zrekonštruovať naživo v kolekciách originálov, dominantne zo zbierok SNG. Keďže kolekcií na internete bolo oveľa viac, než je možné vystaviť, a naďalej pribúdajú nové, vo výbere uprednostníme historicky prierezové a vystaviteľné skupiny. Sedem mikro výstav ukáže na možnosti, ale aj na limity online kurátorskej práce, zároveň ale bude obsahovo do veľkej miery reflektovať aktuálny stav inštitúcie a spoločnosti. Za priaznivých okolností budeme niektoré kolekcie priebežne meniť a výstavu aj takto prispôsobíme tekutej dynamike jej virtuálneho východiska.

V jednotlivých výstavných miestnostiach budú mať návštevníci možnosť vidieť diela komentujúce rôzne témy či aspekty:
Iba oči (Katarína Bajcurová)
O zdravotníkoch medzi umelcami (Vladimíra Büngerová)
O jedle v galérii (Katarína Chmelinová)
Sedem grafických pohľadov na divadlo (Martin Čičo)
Sedem (vz)rúšok o zložitých vzťahoch duše, tela a látky (Lucia G. Stach)
Zlato & umenie (Dušan Buran)
O uzdravujúcej sile prírody (Lucia Almášiová).

Články „7 vecí o..." spojené s výstavou si môžete prečítať na platforme Slovenskej náhradnej galérie v časti Výstava Sedmičky.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter