English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Máš umelecké črevo? – Idol Výstava víťazných projektov

12. júna 2021 — 4. júla 2021
Esterházyho palác, Bratislava

Máš umelecké črevo? je medzinárodná platforma venujúca sa edukácii v oblasti umenia, ktorá každý rok organizuje umeleckú súťaž pre tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií. Výstava predstavuje víťazné projekty tohto ročníka súťaže na tému Idol tímov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska.

Súťaž podnecuje študentov/študentky k prebudeniu kreatívnych schopností a k odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi v rámci každodenných tém a takisto ponúka im aj ich pedagógom príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou a s prostredím galérií doma, ale aj v susedných krajinách.

Idol má v dejinách umenia svoje miesto už od praveku - kult osobnosti sa často budoval práve vďaka umeniu. Vedeli to egyptskí faraóni, rímski cisári, novovekí panovníci, ale aj diktátori 20. storočia. A mnohí boli presvedčení, že odstránením artefaktov zničia aj kult.

V dnešnej rýchlej a  turbulentnej dobe, keď je možné spochybniť kohokoľvek a čokoľvek v  priebehu minúty, sa natískajú otázky: Akú rolu hrajú v dnešnom svete rôzne idoly? Ako môžeme vnímať súčasné odmietanie historických idolov a  debaty o ich význame v dejinách? Čo to znamená mať idol? Môže byť idolom aj obyčajný človek? Akú úlohu v histórii zohrávali tí, ktorí si podmanili davy, boli charizmatickými vodcami, obratnými manipulátormi, diktátormi či novodobými bohmi? Aký je ich význam pre fungovanie spoločnosti, myslenia a hodnôt v rôznych sférach žitia? Aké je postavenie umenia voči idolom? Podieľa sa vizuálna kultúra ešte stále na tvorbe kultu?

Viac informácií nájdete na stránke Máš umelecké črevo?

 

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter