English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Trinásta komnata

9. septembra 2021 — 20. marca 2022
Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Kurátorka: Zuzana Gažíková
Výstava nie celkom taká, ako by ste čakali. V komnatách nášho galerijného paláca vám v plnom lesku, ako sa na galerijnú výstavu patrí, predstavujeme a pripomíname, čo všetko vytvorili umelci inšpirovaní Fullovým dielom v našich nedávnych projektoch. Do trinástej komnaty je však vstup zakázaný. Podobne ako v rozprávke sa v nej ukrýva čosi tajomné až strašidelné, čo zostáva obvykle skryté pred očami návštevníkov. Možno kliatba, s ktorou bojujeme. Treba vidieť a počuť na vlastné oči a uši.
Trinásta komnata je ďalšou výstavou v rámci dlhodobého cyklu VIAC FULLU, ktorý vychádza z inšpiračného potenciálu tvorby umelca alebo reaguje na samotný objekt a príbeh galérie a jej genius loci.

Výstava pracuje so zvýraznením kontrastu sna (ilúzie pre návštevníka) a  skutočnosti (podmienok galérie). V prvej časti má charakter tradičnej galerijnej prezentácie. Predstavuje vybrané diela s odkazom na tvorbu Ľudovíta Fullu, ktoré za uplynulých približne 6 rokov vytvorili rôzni umelci v projektoch organizovaných galériou. Diela sú návštevníkovi prezentované esteticky príťažlivo a so všetkými atribútmi (dizajn výstavy Pavel Choma), s cieľom dosiahnuť kontrast s druhou časťou, ktorá je onou Trinástou komnatou. V nej výstava uvádza návštevníka do reality.
Site specific inštalácia (Ján Šicko, Roman Mackovič, Andrej Kolenčík) v celom objekte dramaticky odhaľuje skutočný stav galérie, špecifickej okolnosťami svojho vzniku (1969), unikátnym príbehom a architektonickými kvalitami (NKP od r. 2012), ktorá je však opotrebovaná, (viditeľne) vážne staticky narušená a stav objektu je stále väčšou prekážkou pri zabezpečení ochrany umeleckých diel a ich prezentácie. Inštalácia podčiarkuje dramatickosť súčasného stavu a  poukazuje aj na to, že niektoré kolaudačné nedostatky neboli nikdy riadne odstránené. Zvýrazňuje zvuky galérie a pripomína stálu prítomnosť ducha umelca v nej. Pracuje aj s jeho autentickou korešpondenciou i  hlasovým záznamom, ako aj záznamami názorov ulice na galériu a umelca.

Celú výstavu uzatvára vystavený projekt na komplexnú rekonštrukciu galérie a platné stavebné povolenie ako dôkaz, že inštitúcia nie je nečinná pri riešení problému, ale od istého bodu sa môže posunúť ďalej len s veľkou podporou kompetentných (zriaďovateľa, štátu). Deklarácie už nestačia, situácia je vážna. A hoci výstava prezentuje a upozorňuje na problém jednotlivej inštitúcie, na konkrétnom prípade netradičným spôsobom zviditeľňuje a kriticky poukazuje na problémy všeobecnejšieho charakteru; na skutočný stav a podmienky pre vznik a prezentáciu umenia a kultúry na Slovensku.

Koncepcia a kurátorka výstavy: Zuzana Gažíková
Site specific inštalácia: Ján Šicko, Roman Mackovič, Andrej Kolenčík.
Dizajn výstavy: Pavel Choma
Autori vystavených diel: Pavol Barkóci, Michaela Bednárová, Simona Čechová, Jakub Gulyás, Martin Hrča, Simona Janišová, Sylvia Jokelová, Ondrej Jób, Igor Kováč, Ján Kudlička, Kristína Ligačová, Pavol Macho, Ové Pictures: Veronika Obertová a Michaela Čopíková, Štefan Papčo, Lenka Sršňová, Ján Vasilko.

V spolupráci so Spoločnosťou Kolomana Sokola
Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Výstavu podporili: Slovnaft a.s., Irissimo s.r.o.
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter