English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Máš umelecké črevo? – Sloboda voľby. Výstava finálových projektov

7. mája 2022 — 29. mája 2022
Esterházyho palác, Bratislava

Máš umelecké črevo? je medzinárodná platforma venujúca sa edukácii v oblasti umenia, ktorá každý rok organizuje umeleckú súťaž pre tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií. Výstava predstavuje najlepšie slovenské projekty tohto ročníka súťaže na tému Sloboda voľby.

Súťaž podnecuje študentov/študentky k prebudeniu kreatívnych schopností a k odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi v rámci každodenných tém a takisto ponúka im aj ich pedagógom/pedagogičkám príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou a s prostredím galérií doma, ale aj v susedných krajinách.

Téma ročníka 2021/2022

Obliecť si ráno biele alebo čierne tričko? Pridať alebo odobrať hmotu na sochárskom diele? Sloboda voľby je základom tvorivej práce umelcov a zároveň jedným zo základných ľudských práv. Nie vždy je však možnosť voľby dostatočne slobodná. Nie každý má možnosť slobodného výberu napríklad oblečenia. Či už je to z dôvodov ekonomických, spoločenských alebo politických. Nemožnosť voľby umeleckého vzdelania v minulosti spôsobila zaostávanie za moderným umeleckým zmýšľaním. Sloboda rozhodovania so sebou neprináša iba množstvo možností, ale aj veľkú zodpovednosť. Naša voľba totiž môže ovplyvniť aj životy ostatných. Napríklad voľba udržateľného spôsobu života.
Sloboda voľby je nielen nevyhnutnosťou umeleckej tvorby, ale aj jej častou témou. Dadaisti si slobodne volili objekty, ktoré povýšili na umelecké diela a slovenský konceptuálny umelec Ľubomír Ďurček rozvinul túto tému v sérii diel venovaných vzťahu slovíčok ÁNO a NIE. A čo vy? Zvolíte si možnosť zapojiť sa do umeleckej súťaže, ktorá vám poskytne priestor na vyjadrenie vašich myšlienok?

Viac informácií nájdete na stránke umeleckecrevo.sng.sk, na FacebookuYoutube kanáli súťaže.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter