English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Martin Smatana: Rok dobrých správ

9. júna 2022 — 28. augusta 2022
Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Aký dobrý skutok ste naposledy spravili? Na akú pozitívnu správu by ste si z ostatného obdobia spomenuli? Vo svete zaplavenom každodennými negatívnymi informáciami si vyžaduje trochu námahy nájsť optimistické správy. Občas sa však treba ponoriť pod hladinu „rozbúrenej skutočnosti,“ aby sme objavili ozajstné “perly” dobrých činov. Pod povrchom sa dá uvidieť oveľa rozmanitejší svet, než sa nám neraz javí z odrazu čiernobieleho vnímania reality, ktorý nedávno priniesla pandémia.
Martin Smatana v tomto neľahkom čase opustil plytčiny nepriaznivých správ, aby v hĺbke tohto sveta našiel drobné, ale o to nemenej dôležité dobré skutky ľudí. Azda aj preto, že rád nielen vyhľadáva, ale tiež tvorí pozitívne príbehy z textilu, ktoré sú súčasťou jeho animovaných filmov a zároveň vystaveného výberu textilných ilustrácií z knihy Rok dobrých správ.

Autor spracoval 52 udalostí pred/z/po pandemického roka 2020, ktoré zjednocuje myšlienka ľudskosti založená na princípoch spolupatričnosti, vzájomnej pomoci, medziľudských vzťahoch, tolerancii a sebarozvoji s vplyvom aj na rozvoj spoločnosti. Ilustrované príbehy majú univerzálny a nadčasový charakter so zámerom spojiť rozdelený svet dobrými správami a šíriť ich posolstvo ďalej.

Dobrých správ nie je nikdy dosť a ako sa ukazuje, ani v dnes. Kritické situácie sú však príležitosťou pre zmenu prístupu k sebe a druhým, napríklad konaním dobrých skutkov a vytváraním prospešných hodnôt, ako to ukazuje výstava vybraných textilných ilustrácií. Jej cieľom je vytvoriť priestor na zdieľanie pozitívnych príbehov a motivovať nás všetkých na ich uskutočňovaní. Veríme, že viac dobrých správ dokáže urobiť naše životy opäť o čosi krajšími a lepšími.

Martin Smatana (1991, Žilina) vyštudoval animáciu na VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe. Počas štúdia pracoval v estónskom filmovom štúdiu Nukufilm a niekoľko rokov viedol workshopy animovaného filmu. Jeho debutový film Rosso Papavero mal premiéru na Berlinale 2015, premietali ho na viac ako 200 festivaloch a získal 13 medzinárodných ocenení. Absolventský film Šarkan (The Kite) mal premiéru na Berlinale 2019 a bol nominovaný do semifinále študentských Oskarov. Získal 63 medzinárodných cien vrátane festivalov Annecy, Stuttgart, Anima Mundi, Ale Kino, Anilogue. Na Slovensku film získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti, cenu Igric, cenu Nadácie Tatrabanky za umenie, hlavnú cenu Viktora Kubala na Bienále animácie Bratislava, cenu divákov Febiofestu a najlepší slovenský film na Fest Anča 2019. Ako prvý slovenský film bol zaradený do filmotéky MoMA (Museum of Modern Art v New Yorku) kde sa bude počas najbližších troch rokov premietať v náučnom cykle pre rodiny s deťmi. Momentálne pracuje na svojom autorskom krátkom filme pre deti Ahoj leto. V spolupráci s vydavateľstvom Monokel vydal ilustrovanú knižku Rok dobrých správ pre deti od 3 do 99 rokov.
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter