English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Monumentálky. Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami

Od 12. novembra 2022
Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Kurátorka: Alexandra Kusá

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či umenie môže byť aj prirodzenou súčasťou interiéru budovy, nie iba výsadou dokonalého sveta výstavnej sály? Zrekonštruované priestory Slovenskej národnej galérie plné čistých línií, bielych vyzývavých plôch a jedinečných zákutí sú kvalitou samou osebe. Dokonalú stenu či biely roh stačí zvýrazniť umeleckým dielom a úplne nový zážitok z priestoru je na svete.

Na rôzne miesta galérie sme preto umiestnili sochy a diela úžitkového umenia zo zbierok SNG, ktoré vám spríjemnia objavovanie novej budovy. Môžete sa len tak pozerať, nechať sa prekvapiť, ohúriť a presvedčiť sa, že umeniu to spolu s architektúrou svedčí.

V netradičnom projekte s retro názvom Monumentálky sa vraciame k starému zvyku umiestňovať do významných a reprezentatívnych stavieb umelecké diela. V našom prípade však skôr ako reprezentačný účel chceme zvýrazniť vzdelávací potenciál v kontexte novej architektúry galérie. Zamýšľame sa aj nad tým, čo vlastne znamenajú umelecké diela vo verejnom priestore a ako môže galéria svojim návštevníkom a návštevníčkam našepkať, že spojenie umeleckých diel a verejného priestoru je to, čo nám patrí a čo si máme osvojiť ako samozrejmosť.

Odborná spolupráca: Viera Kleinová, Vladimíra Büngerová

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter