English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Mestské zásahy

4. decembra 2008 — 15. marca 2009
Esterházyho palác, Bratislava
Suterén,
Kurátorka: Monika Mitášová

Mestské zásahy sú projektom, ktorý môže mať veľa podôb. Hlavnou ideou bolo skúsiť nájsť určité body, miesta a situácie v našom meste, o ktorých si myslíme, že nefungujú tak, ako by mali, alebo neprinášajú obyvateľom to, čo by prinášať mali.

Často sú to miesta, na ktoré akoby každý rezignoval a nikto v nich nenašiel možnosť profitu. Nechceli by sme ostať len pri ich nachádzaní, ale skúsiť nájsť a navrhnúť pre ne reálne riešenia. Máme pocit, že niekedy, v mestskom kontexte môžu aj malé zmeny priniesť veľký efekt.
Náš projekt je miesto, kde sa môžu stretnúť viaceré záujmy: mestskí úradníci, ale aj obyvatelia mesta, architekti a umelci, sympatickí mudrlanti alebo špičkoví odborníci. Projekt nemá generovať zisk alebo bombastické sľuby, má ale skúsiť niečo zmeniť.
Je to zároveň aj spôsob, ako ukázať našim mestským úradníkom, aké by mohli byť ďalšie kroky a možnosti pri tvorbe verejného priestoru. Skúšame otočiť klasický spôsob distribúcie mestských zákaziek a jednoducho bez nároku na honorár a bez čakania na výzvu pomôcť svojmu mestu a okoliu. Možno prezentácia projektu pomôže zvrátiť verejnú mienku a súčasný obraz architekta posledných dní ako človeka, čo stavia bez morálnych otáznikov zlé stavby a mení dlhodobo obraz mesta kvôli krátkodobému profitu.
Výsledkom prvého kola nášho projektu má byť kniha ako určitý katalóg, z ktorého si mesto môže vybrať.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter