English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Kristus na olivovej hore. Neznámy viedenský maliar. Okolo 1420 - 1440

4. marca 2008 — 4. novembra 2008
Vodné kasárne ,
Kurátor: Dušan Buran

Len výnimočne sa inštitúcii typu SNG podarí na verejnej aukcii získať dielo, ku ktorému v zbierke už existujú iné časti jeho pôvodného celku. Ak je takýmto dielom gotická tabuľová maľba, možno hovoriť o malej senzácii.

Na sklonku roku 2004 SNG uvedeným spôsobom získala maľbu z 15. storočia s výjavom Modlitby Krista na Olivovej hore. Spomínanými časťami oltára už predtým prítomnými v jej zbierke sú dve podobné, avšak obojstranne maľované tabule so scénami Ukrižovania a Zmŕtvychvstania, resp. s postavami svätcov na opačnej strane.

Nová akvizícia musela prejsť procesom starostlivého reštaurovania. Akad. mal. Alena Kubová pri ňom nielen znovuobjavila krajinnú kompozíciu stredovekej maľby, lež dielu vrátila jeho stabilitu a vinou niekoľkých premalieb aj medzičasom stratený lesk. Z hľadiska dejín umenia je tabuľa s Kristom na Olivovej hore cenným príspevkom k poznaniu známeho okruhu viedensko-bratislavského maliarstva 1. polovice 15. storočia. Okrem SNG sa jeho ďalšie obrazy nachádzajú v Mestskej galérii v Bratislave a vo Wien Museum Karlsplatz vo Viedni. Umeleckohistorický kontext diela bude spolu s výsledkami reštaurovania predstavený verejnosti na ďalšej výstave cyklu Majstrovské dielo zo zbierok SNG.

Reštaurátorka: Alena Kubová

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter