English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Prerušená pieseň
Umenie socialistického realizmu 1948 - 1956

29. júna 2012 — 21. októbra 2012
Esterházyho palác, 1. a 2. poschodie, Bratislava
Kurátorka: Alexandra Kusá

Výstavný projekt skúma výtvarné umenie v období tzv. stalinského socialistického realizmu, ktoré sa nazýva aj socrealizmus, socreal, sorela.

Projekt Prerušená pieseň je v tohtoročnom výstavnom programe Slovenskej národnej galérie tzv. blockbusterom, teda výstavou sezóny. Výstava je venovaná umeniu sorely - socialistického realizmu v jeho začiatkoch, teda v tzv. stalinistickom období v prvej polovici päťdesiatych rokov 20. storočia, keď bolo umenie diktované, sledované a financované novou politickou garnitúrou.

Táto výstava je prvá, ktorá po roku 1989 dôsledne zmapuje vybrané obdobie umenia socialistického realizmu. Návštevníkom Esterházyho paláca predstavíme ikonické umelecké diela z dôsledne prevetraných zákutí depozitárov slovenských galérií i múzeí. Výtvarný materiál, ktorý sa na výstave prezentuje, je takmer bez výhrad vybraný zo Slovenska, napriek tomu sme si vedomí, že umenie v 50. rokoch záviselo od československého historiografického kontextu, ktorý bude zrejmý z mnohých citátov a vyhlásení, ktoré sú ponechané v pôvodnom dobovom jazyku.

Ťažisko výstavy je postavené na exponátoch z oblasti maľby, plastiky, kresby a architektúry umenia socialistického realizmu v päťdesiatych rokoch. Na výstave tak budú po rokoch verejnosti predstavené diela, ktoré väčšina z nás pozná z čítaniek, chodieb škôl a úradov. Možnosť konfrontácie s originálom iste isto pripomenie aj nostalgickú minulosť, no zároveň bude príležitosťou zistiť ako tieto diela vznikali a ako ich diktát kultúrnej politiky spoluutváral.

Výstava je koncipovaná do dvanástich tém a dvoch celkov. Na prvom poschodí sú situované témy, ktoré by mali uviesť diváka do problematiky vzniku, mechanizmov a fungovania umenia, na druhom poschodí sú predstavené vybrané kapitoly, akési výstavné „case studies", ktoré ponúkajú hlbší ponor do signifikantných tém.

K výrazným dielam, ktoré návštevníci výstavy uvidia, určite patrí napríklad slávny portrét Júliusa Fučíka od Maxa Švabinského z Národní galerie v Prahe, prekvapením výstavy bude monumentálna šesťmetrová opona od Martina Benku ktorá bude takto verejnosti predstavená po prvýkrát a autor ju vytvoril pre Armádne divadlo v Martine alebo séria akvarelových perspektív návrhu Novej Dubnice od Jiřího Krohu.
Prerušená pieseň - výber textov z katalógu

Slovo kurátorky k výstave Prerušená pieseň v časopise JAZDEC (4/2012)

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter