
Galéria Horský park je verejný priestor programovo zameraný na vystavovanie veľkorozmerných exteriérových sôch. Oplotený areál s rozlohou 3 300 m2 slúži na prehliadku sochárskych diel významných slovenských umelcov.

Interaktívna inštalácia venovaná všetkým, ktorí sa chcú zoznámiť s históriou umenia a nemali sa doteraz koho spýtať! Konečne je tu možnosť zoznámiť sa serióznym spôsobom s vývojom výtvarného umenia a spoznať vybrané osobnosti a diela!

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je jeden z tých nezvy- čajných projektov národnej galérie, ktorým prekračujeme, či skôr rozširujeme obvyklé hranice galerijného sveta. Azda aj preto, že jeho iniciátorom bol spisovateľ a režisér Peter Krištúfek, s ktorým sme ho začali pripravovať.

Skutočnosť, že Slovenská národná galéria vďaka veľkorysosti Květy Fulierovej obhospodaruje pozostalosť konceptuálneho umelca Júliusa Kollera (1939 - 2007), asi našej verejnosti netreba zvlášť pripomínať. Koller je v posledných rokoch v produkciách SNG všadeprítomný.

Ikona stredoeurópskeho konceptuálneho umenia Július Koller má prvú vlastnú expozíciu. Nájdete ju na Zámočníckej 13 v Bratislave. Základom expozície, ktorú pripravilo OZ Antimúzeum Júliusa Kollera v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, je súkromná zbierka.

Expozícia na 1. poschodí začína prehliadkou komornej zbierky ikon SNG. Ich obsah je dedičstvom stredovekého byzantského maliarstva, na našom území najmä z pravoslávnych a grécko-katolíckych komunít severovýchodného a východného Slovenska.

Expozícia na prízemí Zvolenského zámku je zostavená podľa viacerých kritérií. Vznikol tak sled relatívne nezávislých výstavných priestorov.

Otvorený depozitár Zbierky starého európskeho maliarstva SNG bol vytvorený vzhľadom na plánovanú rekonštrukciu budovy v Bratislave. Prostredníctvom vystavených 200 obrazov starých majstrov sú prezentované zmeny v umeleckom stvárnení počas troch storočí v historických centrách rozhodujúceho významu.

Celá expozícia je vlastne jedna obrovská veľkoplošná inštalácia, ktorá pracuje so zbierkou národnej galérie a hovorí o zvláštnom živote umeleckých diel po tom, ako sa dostanú do múzea/galérie.

Kolekcia portrétov 17. – 19. storočia prezentovaná v priestoroch
kaštieľa v Strážkach pozostáva z veľkej časti z diel z rodovej galérie
predchádzajúcich majiteľov kaštieľa (rodov Horváth-Stansith, Szirmay,
Mednyánszky a Czóbel, ako aj spišských rodín Csáky, Esterházy a pod.).

Ladislav Mednyánszky (1852 - 1919) patrí medzi hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. Kaštieľ v Strážkach je jediným miestom na Slovensku, kde je prezentovaná stála expozícia jeho diela.

Počiatky tejto významnej slovenskej historickej knižnice, ktorá je súčasťou národného kultúrneho dedičstva, siahajú do poslednej štvrtiny 16. storočia. Knižnica sa kontinuitne vyvíjala 400 rokov a dnes má okolo 8 500 zväzkov, časopisov a máp.

V pôsobivom anglickom parku, ktorý voľne nadväzuje na koryto rieky Poprad a na okolitú krajinu, SNG postupne buduje exteriérovú expozíciu sochárstva, v ktorej prezentuje práce významných sochárov druhej polovice 20. storočia z vlastných zbierok.

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku bola postavená podľa projektu architekta Martina Kusého st. z rokov 1964 - 1965 (realizácia architekt Štefan Hatala). Jej účelom je prezentovať a uchovávať umelecké diela, ktoré Ľudovít Fulla, jeden z najvýznamnejších a najosobitejších slovenských umelcov 20. storočia, daroval štátu.

Okrem budovy galérie patrí do správy SNG aj Fullova hrobka, ktorá bola tiež súčasťou darovacej zmluvy. Autorom architektonického návrhu je Dr. ing. arch. Martin Kusý. Návrhy na mozaiky v interiéri previedol Fulla osobne, autorom mozaiky na podlahe je Ernest Zmeták.

Mlynárska expozícia je ukážkou vývoja mlynárstva v malokarpatskej oblasti od 18. storočia až do polovice 20. storočia.