Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Zvolenský zámok

Základné školy I. stupňa a ŠKD

Stále expozície

Ponuka vzdelávacích programov pre I. stupeň základných škôl a školských klubov detí
september 2019 - jún 2020

Pre žiakov I. stupňa základných škôl (aj školských klubov detí) sme na školský rok 2019/2020 pripravili ponuku vzdelávacích a tvorivých aktivít, ktoré ich zoznámia s našimi stálymi expozíciami, históriou zámku a s novou výstavou „Vidieť, vidieť a vidieť", koncipovanou špeciálne pre Zvolenský zámok. Programy využívajú metódy a postupy zážitkovej pedagogiky a sú zostavené s prihliadnutím na špecifické potreby a požiadavky žiakov.

· samostatné programy

Zvolenský zámok - zábavne a hravo /Spoznaj svoju galériu
lektorský výklad obohatený o animačné aktivity / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Prehliadka zámku s použitím pracovného listu, ktorý prostredníctvom zábavných úloh oboznámi žiakov s jeho minulosťou i súčasnosťou.

Zámok a gróf Esterházy
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 min.

Zámok v sebe ukrýva mnohé príbehy. Spoznajte s nami novšiu históriu zámku cez významnú šľachtickú rodinu, ktorá zámok vlastnila takmer 200 rokov. Program je doplnený hádankami, zábavným objavovaním faktov a čítaním povesti.

Baroková štvorylka
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Vstúpme do ríše obrazov a nahliadnime spoločne do sveta plného maliarových predstáv a skutočností dávnych čias. Predstavíme si, ako vyzerali ľudia tých čias, čo mali oblečené, ako trávili voľné chvíle i ako pracovali, ako sa vtedy zabávali, čo mali prestreté na stole a ako vyzerala krajina, v ktorej vtedy žili. Cieľom programu je zoznámiť deti s galerijným prostredím, priblížiť im rôzne podoby maľby a naučiť ich vnímať obrazy a ich detaily.

Ester objavuje gotické umenie
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Ako žili ľudia v stredoveku, čo a pre koho tvorili vtedajší umelci? Ako sa volal náš najznámejší neskorogotický sochár z Levoče? Vedeli by ste odpovedať na tieto otázky? Ak aj nie, nič to, spolu s Ester, hrdinkou knihy Kde je Ester N?, ktorú vydala SNG, sa všetko dozviete u nás v SNG na Zvolenskom zámku.

Čarovný svet sôch
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 min.

Viete si predstaviť, aké to je byť sochou? Čo všetko taká socha počas svojej existencie môže prežiť? Sochárske umenie nás prenesie do čarovného sveta stredovekých a dnešných sôch a ateliér zmení na sochársku dielňu, v ktorej budú pracovať sochári.

Môže stena cestovať?
tvorivá dielňa / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Objavíme nádheru a jedinečnosť nástenných malieb z roku 1452. Zistíme, či sa aj dnes niečo také robí, či sa zmenila technika maľby a či by bolo možné nejakú nástennú maľbu aj premiestniť na iné miesto. Spoločne si vyskúšame vyrobiť imitáciu nástennej maľby.

· programy k novej expozícii Vidieť, vidieť a vidieť
Expozícia pri príležitosti 50. výročia sprístupnenia Zvolenského zámku ako súčasti SNG pre verejnosť je autorskou inštaláciou výtvarníkov Jiřího Frantu a Davida Böhma. Toto experimentálne zamyslenie sa nad galerijnou praxou pomocou inštalácií doplnených kresbou komentuje viaceré faktory súvisiace s tromi hlavnými východiskovými bodmi inštalácie. Sú nimi materiál - diela, ktoré SNG spravuje a uchováva, činnosť - odborné činnosti súvisiace s nákupom, starostlivosťou, sprístupňovaním a uchovávaním a pamäť - pamäť miesta, pamäť obsiahnutá v umeleckých dielach a v neposlednom rade spomienky návštevníkov.

Kulinárium depositarum primum
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 min.

Zaujíma vás, ako SNG vytvorila svoj zbierkový fond? Viete, čo sa deje s umeleckým dielom, kým nie je vystavené? Tušíte, ako vyzerá galerijný depozitár? Odpovede na tieto, ale aj iné otázky súvisiace s činnosťou galérie, nájdeme počas prehliadky novej expozície. A nielen to. Čakajú na nás tvorivé hry a aktivity, takže v galérii sa nudiť nebudeme.

Nevypsaná fixa"
tvorivá dielňa / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

V stĺpovej sieni zámku výtvarníci Jiří Franta a David Böhm vytvorili unikátnu autorskú maľbu s plochou 250 m2, ktorá návštevníkom ponúka „neokukaný" pohľad na diela z našich depozitárov. Na tvorivej dielni maľbu dôkladne preskúmame a vyskúšame si vytvoriť spoločnú rozmernú kresbu inšpirovanú zbierkovým fondom galérie.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter