English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Zvolenský zámok

Základné školy I. stupňa a ŠKD

Stále expozície

Ponuka vzdelávacích programov pre I. stupeň základných škôl a školských klubov detí

september 2020 - jún 2021

Pre žiakov I. stupňa základných škôl (aj školských klubov detí) sme na školský rok 2020/2021 pripravili ponuku vzdelávacích a tvorivých aktivít, ktoré ich zoznámia s našimi stálymi expozíciami, históriou zámku a s novou výstavou „Vidieť, vidieť a vidieť", koncipovanou špeciálne pre Zvolenský zámok. Programy využívajú metódy a postupy zážitkovej pedagogiky a sú zostavené s prihliadnutím na špecifické potreby a požiadavky žiakov.

· história a súčasnosť Zvolenského zámku

Vtedy na zámku - dnes v galérii

lektorský výklad obohatený o animačné aktivity / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Detský sprievodca plný aktivít vás prevedie zámkom, zoznámi vás s jeho minulosťou a súčasnosťou a predstaví vám najzaujímavejšie umelecké objekty v ňom vystavené.

Na kráľovských zásnubách

animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min. (od novembra 2020)

Príbeh o potvrdení zásnub Hedvigy, dcéry kráľa Ľudovíta I. Veľkého z Anjou, nás prenesie do 14. storočia,keď bol vybudovaný Zvolenský zámok. Porozprávame si, ako pôvodne vyzeral, aký v ňom bol život, keď do neho zavítal kráľovský sprievod, kde sa oddychovalo a kde sa hodovalo i ako boli miestnosti zariadené. Tiež si priblížime, ako sa v dobe kráľovskej stravovali, čo si obliekali i ako trávili voľný čas. Kulisou rozprávania doplneného zábavnými úlohami i pestrou obrazovou dokumentáciou budú siene i nádvoria zámku.

· expozícia GOTICKÉ UMENIE

Doba oltárna

animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Ako žili ľudia v stredoveku? Čo a pre koho tvorili vtedajší umelci? Ako sa volal náš najznámejší neskorogotický sochár? Neviete? Nič to, všetko sa hravou formou dozviete u nás.

Môže stena cestovať?

tvorivá dielňa / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Objavíme nádheru a jedinečnosť nástenných malieb z polovice 15. storočia. Zistíme, či sa aj dnes niečo také robí, či sa zmenila technika maľby a či by bolo možné nejakú nástennú maľbu premiestniť na iné miesto. Spoločne si vyskúšame vyrobiť imitáciu nástennej maľby.

· expozícia EURÓPSKE MALIARSTVO 16. - 19. STOROČIA

S batohom cez galériu

animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

„Poďte s nami do ZOO, preskúmajte archeologické nálezisko i starý hrad v Nizozemsku, okúpte sa v severnom mori, nakúpte zeleninu aj suveníry, urobte si fotku z výletu a hurá domov!" Zoznámime sa s galerijným prostredím, priblížime si rôzne podoby maľby a naučíme sa vnímať obrazy, ich detaily a špecifiká.

Bájne tvory a zvery na Zvolenskom zámku

animačný program / 1. - 2. ročník ZŠ / 60 min.

Vyberte sa spolu s opicou a malou čivavou na dobrodružnú cestu magickým svetom obrazov. Navštívime hrdé talianske mesto Benátky, prejdeme sa mýtickým údolím bohyne Diany, nakukneme do voňajúcej kuchyne v Holandsku, privítame hostí na dvore vidieckeho zámku a možno, ak budete odvážni, vstúpime do gréckeho podsvetia.

Portrét

Animačný program /1. - 4. ročník ZŠ / 60 min.

Máte svoj vlastný portrét? Prezradíme vám, aké portréty sa robili v minulosti a aké sa robia dnes. Vysvetlíme si, že autoportrét nie je portrét auta. A samozrejme si nejaký portrét aj vytvoríme.

· expozícia Vidieť, vidieť a vidieť

Expozícia pri príležitosti 50. výročia sprístupnenia Zvolenského zámku ako súčasti SNG pre verejnosť formou veľkoplošnej inštalácie pracuje so zbierkou národnej galérie a hovorí o zvláštnom živote umeleckých diel po tom, ako sa do galérie dostanú.

Kulinárium depositarum primum

animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 min.

Zaujíma vás, ako SNG vytvorila svoj zbierkový fond? Viete, čo sa deje s umeleckým dielom, kým nie je vystavené? Tušíte, ako vyzerá galerijný depozitár? Odpovede na tieto, ale aj iné otázky súvisiace s činnosťou galérie, nájdeme počas prehliadky novej expozície. A nielen to. Čakajú na nás tvorivé hry a aktivity, takže v galérii sa nudiť nebudeme.

Nevypsaná fixa"

tvorivá dielňa / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

V stĺpovej sieni zámku výtvarníci Jiří Franta a David Böhm vytvorili unikátnu autorskú maľbu s plochou 250 m2, ktorá návštevníkom ponúka „neokukaný" pohľad na diela z našich depozitárov. Na tvorivej dielni maľbu dôkladne preskúmame a vyskúšame si vytvoriť spoločnú rozmernú kresbu inšpirovanú zbierkovým fondom galérie.

Informácie a objednávky, kontakt:

Na každý program je potrebné sa vopred objednať. Cena programu je 1,20 €/žiak ZŠ; školy na území mesta Zvolen 0,50 €/žiak ZŠ; pedagogický dozor zdarma. Informácie o obsahu a termínoch konania vám radi poskytneme na uvedených kontaktoch:

Ing. Zuzana Štefinová
Mgr. Barbora Paulínyová
PhDr. Silvia Čatayová
oddelenie galerijnej pedagogiky
SNG Zvolenský zámok
e-mail: lektori.zvolen@sng.sk
tel.: +421-45-245 30 01
www.sng.sk

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter