Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Zvolenský zámok

Základné školy I. stupňa a ŠKD

Pre žiakov I. stupňa základných škôl (aj školských klubov detí) sme na školský rok 2018/2019 pripravili ponuku vzdelávacích a tvorivých aktivít, ktoré ich zoznámia s našimi stálymi expozíciami a s históriou zámku v samostatných programoch a v cykle animačných programov Umelci na zámku. Programy využívajú metódy a postupy zážitkovej pedagogiky a sú zostavené s prihliadnutím na špecifické potreby a požiadavky žiakov.

Samostatné programy

Zvolenský zámok - zábavne a hravo /Spoznaj svoju galériu
lektorský výklad obohatený o animačné aktivity / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Prehliadka zámku s použitím pracovného listu, ktorý prostredníctvom zábavných úloh oboznámi žiakov s jeho minulosťou i súčasnosťou.

Zámok a gróf Esterházy
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 min.

Zámok v sebe ukrýva mnohé príbehy. Odhaľte s nami menej známe zákutia zámku a spoznajte jeho príbeh cez významnú šľachtickú rodinu, ktorá zámok vlastnila skoro 200 rokov. Program je spojený s hádankami, zábavným objavovaním faktov i s čítaním povesti.

V ríši obrazov
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Vstúpme do ríše obrazov a nahliadnime spoločne do sveta plného maliarových predstáv a skutočností dávnych čias. Predstavíme si, aké by to bolo, koho by sme mohli stretnúť, ako by vyzerali ľudia tých čias, čo by mali oblečené, ako sa vtedy zabávali a čo mali prestreté na stole. Cieľom programu je zoznámiť deti s galerijným prostredím, priblížiť im rôzne podoby maľby a naučiť ich vnímať obrazy a ich detaily.

Stredovekí majstri
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Ako žili ľudia v stredoveku, čo a pre koho tvorili vtedajší umelci? Ako sa volal náš najznámejší neskorogotický sochár z Levoče? Vedeli by ste odpovedať na tieto otázky? Ak aj nie, nič to, všetko sa dozviete u nás v SNG na Zvolenskom zámku.

Na cestách krajinou
animačný program / 1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Pozývame vás na výlet. Do krajín rovinatých i lesnatých, do krajín čakajúcich na búrku či zahalených do západu slnka. Nechajme sa vtiahnuť do obrazov a vyskúšajme si zachytiť nevšednú atmosféru meniaceho sa dňa vlastnou maľbou.

· cyklus animačných programov Umelci na zámku
1. - 4. ročník ZŠ / 60 - 90 min.

Cyklické podujatie prostredníctvom piatich stretnutí priblíži žiakom svet umenia. Postupne sa zoznámia s témami, ktoré súvisia s galériou, umeleckými dielami, ale aj s históriou zámku. Všetky programy sú prepojené s kreatívnou tvorbou v zámockom ateliéri. Jednotlivé programy možno po dohode absolvovať aj samostatne.

 • Tajomstvá Zvolenského zámku
  Ako každý zámok aj ten Zvolenský skrýva svoje tajomstvá. Ale len po dôkladnom preskúmaní je ich možné odhaliť. Program prezradí niečo o minulosti, ale aj o súčasnosti nášho zámku a ukáže miesta, ktoré ste ešte nevideli. A nakoniec si v ateliéri spolu niečo pekné vytvoríme.
 • Tichý hosť
  Ako a z čoho vzniká obraz? Čo je kompozícia? Čo vznikne spojením viacerých prvkov na obraze? Čo je to zátišie? Je to niečo tiché? Mnoho otázok má mnoho odpovedí aj mnoho zaujímavých aktivít v našom ateliéri.
 • Farby na vode
  Dúha na vode! Nádhera. Príroda bola a je hlavnou inšpiráciou nielen maliarov, ale umelcov všeobecne. Ako namiešať farby dúhy? Čo je to krajinomaľba a čo znamená marína v umeleckom jazyku? O tom všetkom si povieme a aj si to vyskúšame v praxi.
 • Odraz v zrkadle?
  Prezradíme vám, že v minulosti portréty maľovali len najbohatším ľuďom, no dnes to už nie je pravda. Povieme si, že portrét je najťažší maliarsky žáner, ale dá sa zvládnuť, o čom sa spoločne presvedčíme. V ateliéri si zopakujeme miešanie farieb a pridáme vyšší level miešania. Vytvoríme si krásne portréty.
 • Čarovný svet sôch
  Viete si predstaviť, aké to je byť sochou? Čo všetko taká socha počas svojej existencie môže prežiť? Sochárske umenie nás prenesie do čarovného sveta stredovekých a dnešných sôch a ateliér zmení na sochársku dielňu, v ktorej budú pracovať sochári.
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2019  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter
Hľadaj v SNG
Hľadali ste