English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Nová SNG
SNG Bratislava je zatvorená SNG Bratislava je zatvorená

Nová budova SNG vám (po)otvorila svoje brány v decembri. Počas februára 2023 vás pozývame na komentované prehliadky budovou. Prevedú vás ňou kurátori*ky a odborní zamestnanci*kyne galérie, ktorí*é vám porozprávajú o príbehu rekonštrukcie národnej galérie a priblížia architektúru a zaujímavosti nového areálu SNG. Lístky si zakúpite online. Galéria je naďalej pre verejnosť zatvorená, do bežných otváracích hodín sa vrátime začiatkom marca 2023.

 

Prebiehajúce výstavy

Prečo (ume)nie? Prečo (ume)nie? Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava potrvá ešte 80 dní

Musí byť umenie vždy krásne? A musím mu vždy rozumieť? Kto je to umelec alebo umelkyňa?Môžem sa aj ja staťsúčasťou umeleckého diela? Môžem sa v galérii smiať? A prečo tam chodiť,keďje už všetko online? Potrebujú umelecké diela názvy? Môže si umenie vystačiť len so samotnou myšlienkou? Veď toto zvládnem urobiť aj ja!

Prológ. 12 farieb reality Prológ. 12 farieb reality Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava potrvá ešte 332 dní
Konečne otvárame zrekonštruovanú Slovenskú národnú galériu! Jej novými priestormi vás po prvýkrát prevedie dvanásť tematických výstavných situácií. Uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období sa chceme obzrieť za akvizíciami galérie za ostatných 30 rokov a predstaviť zbierky SNG v ich celej rozmanitosti. Veľkorysé inštalácie vám zároveň pootvoria dvere do pripravovaných stálych expozícií, ktoré budeme postupne sprístupňovať od roku 2023.
Light Cube Light Cube Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 80 dní

Premena nefunkčnej White Cube na atraktívnu Light Cube, v ktorej sa ani Fulla nestratí. Vizuálni umelci z oblasti grafického dizajnu, animácie, videomapingu a vjingu panoramatickou projekciou zaplnia prázdne biele steny Galérie Ľudovíta Fullu umením v nehmotnej podobe, ktorému voda neublíži.

Gabriela Doľacká: Dcérenky Gabriela Doľacká: Dcérenky Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 80 dní

Aktuálna autorská výstava maľby Mgr. art. Gabriely Doľackej sa zameriava na diela tematizujúce stereotypy rodovo podmieneného postavenia a úlohy ženy. Doľacká sa opiera o vlastnú skúsenosť a pocity z prežívania takýchto situácií, čo ju privádza a motivuje k ironickým i sebaironickým reakciám na stereotypné očakávania ako všeobecný spoločenský fenomén.

   
   

Dielo týždňa

Mária Medvecká. Január. 1965 Mária Medvecká. Január. 1965
 

Blog

2022_inzeraty_fb_uprat4.png
SNG hľadá upratovacie posily

Do novej Slovenskej národnej galérie hľadáme ľudí, ktorí sa postarajú o čistotu nových priestorov Slovenskej národnej galérie. Čaká Vás práca v krásnom prostredí v centre mesta a v príjemnom kolektíve. Ponuka práce na trvalý pracovný pomer, ale aj brigádne pre študentov.

2022_inzeraty_fb_kolega2_B.png
SNG hľadá Programového manažéra*ku

Baví ťa tvoriť a realizovať sprievodné programy a komunikovať s verejnosťou? Úsek marketingu a komunikácie SNG hľadá posilu do tímu – programového manažéra*ku. Pomôž nám so sprostredkovaním galerijných obsahov a podieľaj sa na kvalitnej dramaturgii programov v Slovenskej národnej galérii.

1_Anton Cepka.jpg
Posledný let šperkára a sochára Antona Cepku *17. 1. 1936 † 26. 12. 2022

Smutná správa o tom, že Anton Cepka už nie je medzi nami, nás zastihla v čase vianočných sviatkov. Šperkár, sochár a pedagóg Anton Cepka odišiel, ale jeho radar vysiela ďalej. Nemôže to byť inak. Jeho tvorba je totiž už desiatky rokov konštantou nielen slovenského a českého, ale aj medzinárodného autorského šperku.

 

Podcast

SNGpodcas22A.png
Vianočný špeciál – príhody, skúsenosti, vtipy a tipy 2022

Máte už dosť zhonu, stresu a deadlinov? Aj my! Preto sme pre vás pripravili netradičný a oddychový diel podcastu. V rámci interného tímu SNG sme sa rozprávali o našich pracovných aktivitách, ale najmä o najlepších kultúrnych zážitkoch uplynulého roka. Náš subjektívny a možno prekvapivý výber top udalostí zahŕňa všetko možné od filmov Davida Attenborougha cez knihy Kateřiny Tučkovej, nahé performancie až po tanečný workshop s Lackom Cmorejom. Veríme, že sa pobavíte, a na záver dostanete aj pár tipov na vianočné darčeky.

SNGpodscast21.png
Je slovenský konceptualizmus našou skutočnou hodnotou?

S kurátorom SNG Aurelom Hrabušickým, svojho druhu veteránom slovenského konceptualizmu, sa Petra Hanáková rozpráva o prvej výstave Júliusa Kollera (Sondy) v SNG v roku 1991, o porevolučnom „rozdávaní kariet“, o akvizičnom i komerčnom zhodnocovaní slovenského konceptualizmu doma aj v zahraničí, o jeho vlnách, autentických či importovaných prejavoch.

SNGpodcast20B.png
Straty a nálezy v Schaubmarovom mlyne

Jedným z vysunutých pracovísk SNG je Schaubmarov mlyn v Pezinku, v miestnej časti Cajla. Dlho bol známy ako Galéria insitného umenia, už niekoľko rokov sa však zameriava na prezentáciu prevažne súčasného umenia cez výstavy reagujúce na špecifické genius loci tohto miesta. V aktuálnej výstave Straty a nálezy je hlavným výskumným a prezentačným objektom samotný Schaubmarov mlyn – jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť.

 

SNG v médiách

Z kasární a väzenia MODERNÁ GALÉRIA
Nový čas
29. januára 2023
„Po siedmich rokoch sa na jeseň minulého roka skončila rozsiahla rekonštrukcia komplexu budov Slovenskej národnej galérie na bratislavskom nábreží. Prví zvedavci mali možnosť nahliadnuť do nových, zmenených priestorov už v decembri. A hoci generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá pripomína, že galéria nie je úplne otvorená, ale len „pootvorená“, obrovský záujem verejnosti neutícha. Do vynovených priestorov sa dá nahliadnuť počas komentovaných prehliadok, ktoré sú vždy rýchlo vypredané. Dozvedieť sa pri nich možno nielen o minulosti, ale i súčasnosti kontroverznejbudovy.“
Na návštevu SNG sa čaká až 2 týždne
Nový čas
28. januára 2023
„Majú o ňu veľký záujem! Nová Slovenská národná galéria (SNG) síce ešte nie je kompletne prístupná verejnosti, no môžete si ju aj s dvoma úvodnými výstavami pozrieť počas komentovaných prehliadok. Tie sú však na najbližšie dva týždne beznádejne vypredané a najbližší voľný termín je až 12. februára. Presný dátum otvorenia pre širokú verejnosť nie je podľa riaditeľky galérie Alexandry Kusej stále známy, no blíži sa míľovými krokmi.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Pravda Radio Devin S deťmi Partneri projektov  CEP Granty EHP (EEA Grants) IT ZOO KHB Kia Merkantil  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter