English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Ondak
Zatvorené Zatvorené

Milé navštevníčky, milí návštevníci, v zmysle plánovaných pamdemických opatrení od 17. decembra 2020 do konca februára 2021 uzatvárame všetky výstavné priestory SNG vrátane vysunutých pracovísk (Schaubmarov mlyn v Pezinku, Zvolenský zámok, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Kaštieľ Strážky v Spišskej Belej). Pevne veríme, že vás v galérii budeme môcť znovu privítať hneď ako to bude možné. Informácie o prípadnom predĺžení uzavretia alebo znovuotvorení galérie budeme aktualizovať na našom webe a sociálnych sieťach.

 

Prebiehajúce výstavy

Zóna architektúry / Dotkni sa – preskúmaj – vytvor Zóna architektúry / Dotkni sa – preskúmaj – vytvor Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 94 dní

Nová edukačná Zóna, ktorá vznikla v Esterházyho paláci je otvorený priestor pre všetkých návštevníkov, ktorí radi experimentujú, tvoria, objavujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia.

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 122 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Paulina Rypáková: 5 Múz Paulina Rypáková: 5 Múz Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 3 dni

Paulina Rypáková preferuje nomádsky spôsob života, od skončenia štúdia v roku 2013 žije a tvorí v rôznych kútoch Európy; Azory, Tenerife, Korfu, Kréta, v súčasnosti na Cypre. Cestovanie, botanika, objavovanie nových miest a rozličných kultúr sú hlavnou inšpiráciou a ťažiskom jej tvorby.

Skupinová terapia Skupinová terapia Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava potrvá ešte 125 dní

Výstava Skupinová terapia by chcela, nie náhodou práve v Pezinku-Cajle, meste/mieste so silným renomé psychiatrie, umením podchytiť narastajúcu úzkosť a unikajúci pocit radosti, na ktoré dnes reaguje stále viac umelcov. Na jednom mieste, v charizmatickom priestore starého mlyna, koncentrujeme diela, v ktorých sa zrkadlí onen participatívny obrat i komunitný étos, tak ako ich zažívame v umení a prevádzke umenia posledných dekád.

 

Pripravované výstavy

Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Avatsýv. Labyrint Erika Bindera
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne dnes

Samostatná výstava Erika Bindera (1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce. Binderov program je mnohovrstevnatý a obsahuje prácu so všetkými médiami od maľby, grafiky, autonómnej aj denníkovej kresby, inštalácie a objektov až po video a intermediálne performancie.

7×7 7×7
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 14 dní

Projekt 7×7, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry po rozšírení karanténnych opatrení kvôli covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred pandémiou, preto nebolo pre nás až tak náročné rozšíriť našu online ponuku v nových podmienkach. A predsa, prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia položil aj rad nových otázok. V prostredí múzeí a galérií je to najmä problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus v jeho (digitálnej) kópii.

   
 

Dielo týždňa

Július Koller: Víťazného februára… mláďatá hyeny. 1979 Július Koller: Víťazného februára… mláďatá hyeny. 1979
 

Blog

51675129_379129732667118_3314755570350686208_o.jpg
S galériou aj online a navyše, cez prázdniny!

Milí rodičia, rozhodli sme sa pripraviť zopár tipov na spríjemnenie a kreatívne vyžitie vašich detí počas prázdninových dní. Aktivity sme rozčlenili podľa typu záľub, s pomocou rodičov sú vhodné už od 6 rokov. Stačí si len vybrať a prekliknúť sa. Prajeme veľa zábavy!

Deko 2.jpg
FAQ | Slovenská národná galéria 2021

Začiatkom tohto roka sme sa viac ako inokedy museli obzrieť za rokom minulým, aby sme dokázali zmysluplne nastaviť naše budúce činnosti. Vychádzame z poznania, že aj tento rok bude obdobne iný, vzdialený nášmu obvyklému fungovaniu - aký teda bude ten náš New Normal?

Július Koller: Víťazného februára ... mláďatá hyeny. (1979/1979)
Dielo týždňa / Július Koller: Víťazného februára… mláďatá hyeny

Július Koller (1937 - 2007) si viedol záznamy rôzneho druhu a vytvoril pozoruhodný archív, ktorý dnes môžeme považovať za jedno gigantické rôznorodé umelecké dielo. Spolu s Janou Želibskou patril ku generácii, ktorá už v komunizmus vôbec neverila a navyše v polovici šesťdesiatych rokov priniesla rozšírený pohľad na umenie ako na jadro autenticky prežívanej skutočnosti.

 

SNG v médiách

Neviditeľný Stalin práve ožíva v SNG
Denník Pravda
24. februára 2021
„Monumentálna maľba je známa tisícky rokov, máloktorému umelcovi sa v súčasnosti podarí vyskúšať si tento žáner. Výtvarníkovi Marcelovi Mališovi sa to však pošťastilo. Posledné tri mesiace stojí na vysokozdvižnej plošine a maľuje v Esterházyho paláci veľkorozmerné dielo VďakyZdanie československého ľudu. Majestátne plátno je deväť metrov vysoké a osem metrov široké a vzniká na objednávku Slovenskej národnej galérie (SNG). Je autorskou replikou strateného propagandistického diela na počesť Stalina z roku 1952.“
VďakyZdanie československého ľudu? Veľkoplošný obraz na tému propaganda v SNG
kultura.pravda.sk
22. februára 2021
„Deväť metrov vysoký obraz výtvarníka Marcela Mališa je autorskou replikou strateného propagandistického diela na počesť Stalina.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut joycard Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk Historicka revue inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily tyzden Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter