English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Ondak
Zatvorené Zatvorené

Milé navštevníčky, milí návštevníci, v zmysle plánovaných pamdemických opatrení od 17. decembra 2020 do 7. februára 2021 uzatvárame všetky výstavné priestory SNG vrátane vysunutých pracovísk (Schaubmarov mlyn v Pezinku, Zvolenský zámok, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Kaštieľ Strážky v Spišskej Belej). Pevne veríme, že vás v galérii budeme môcť znovu privítať hneď ako to bude možné. Informácie o prípadnom predĺžení uzavretia alebo znovuotvorení galérie budeme aktualizovať na našom webe a sociálnych sieťach.

 

Prebiehajúce výstavy

Zóna architektúry / Dotkni sa – preskúmaj – vytvor Zóna architektúry / Dotkni sa – preskúmaj – vytvor Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 34 dní

Nová edukačná Zóna, ktorá vznikla v Esterházyho paláci je otvorený priestor pre všetkých návštevníkov, ktorí radi experimentujú, tvoria, objavujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia.

Ó, šaty! Ó, šaty! Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 13 dní

Slovenskú národnú galériu zasa raz pekne „vyobliekame". Po výstave Nech šije! z roku 2017, ktorá priniesla rozsiahly pohľad na módu socialistického Československa, sú v našom hľadáčiku aktuálneho projektu Ó, šaty celkom súčasné odevné praktiky a podpora živého umenia.

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 153 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Paulina Rypáková: 5 Múz Paulina Rypáková: 5 Múz Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 6 dní

Paulina Rypáková preferuje nomádsky spôsob života, od skončenia štúdia v roku 2013 žije a tvorí v rôznych kútoch Európy; Azory, Tenerife, Korfu, Kréta, v súčasnosti na Cypre. Cestovanie, botanika, objavovanie nových miest a rozličných kultúr sú hlavnou inšpiráciou a ťažiskom jej tvorby.

 

Pripravované výstavy

Erik Binder: Labyrint (sveta a raj) duše Erik Binder: Labyrint (sveta a raj) duše
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 31 dní

Samostatná výstava Erika Bindera (1974, Hnúšťa-Likier) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce.

7x7 7x7
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 45 dní

Projekt 7×7, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry po rozšírení karanténnych opatrení kvôli covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred pandémiou, preto nebolo pre nás až tak náročné rozšíriť našu online ponuku v nových podmienkach. A predsa, prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia položil aj rad nových otázok. V prostredí múzeí a galérií je to najmä problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus v jeho (digitálnej) kópii.

   
 

Dielo týždňa

Martin Benka: Minulosť a súčasnosť (štúdia k obrazu), 1952 Martin Benka: Minulosť a súčasnosť (štúdia k obrazu), 1952
 

Blog

SNG--O_2585--1_1--2013_10_24--LP_A4.jpg
Dielo týždňa / Martin Benka: Štúdia k obrazu Minulosť a súčasnosť

Máloktorý umelec je na Slovensku taký známy ako výrazná postava medzivojnovej moderny, tvorca mýtu zeme a ľudu a všestranný človek Martin Benka (1888 - 1971).

Snímka obrazovky 2021-01-15 o 17.40.36.png
Nová virtuálna prehliadka FILLA – FULLA s audio sprievodom

Spomínate si na našu úspešnú výstavu FILLA - FULLA: Osud umělce / Osud umelca? Radi by ste sa ňou opäť prešli? Pozývame vás na novú virtuálnu prehliadku v audiosprievode kurátorky výstavy Kataríny Bajcurovej!

Schaubmarov_mlyn_Roman_Ondak_TimeCapsule_122020_martina_mlcuchova-2.jpg
Výnimočná akvizícia: Roman Ondak: Time Capsule / Časová kapsula

Zbierka Slovenskej národnej galérie sa rozrástla o výnimočnú akvizíciu - inštaláciu Time Capsule / Časová kapsula od svetoznámeho slovenského umelca Romana Ondaka.

 

SNG v médiách

SNG v reedícii vydala Súkromné listy Fullu a Galandu
devin.rtvs.sk
19. januára 2021
„Súkromné listy Fullu a Galandu číslo 1, datované 28. 2. 1930, sa začínajú týmito slovami: „Hlásime sa k slovu len z umeleckých príčin, aby sme informovali slovenskú verejnosť o novom maliarstve, ktoré je nám alfou a omegou, chceme našu slovenskú verejnosť oboznámiť s vlastnou tvorbou, chceme to urobiť obrazom a slovom.“
Roundup: Ondak’s ‘Time Capsule’ inspired by a Chile mining accident
spectator.sme.sk
11. januára 2021
„The installation Time Capsule by the world-renowned Slovak artist Roman Ondak has become part of the collection of the Slovak National Gallery.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut joycard Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk Historicka revue inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily tyzden Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter