English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Akcia ZEt
Október v SNG Október v SNG

Aj v tejto komplikovanej dobe vám prinášame umenie, ktoré veríme, že poteší vaše oči a prinesie vám rôzne pohľady na krásu. Neváhajte nás navštíviť, robíme všetko pre vašu bezpečnosť. Vstup do galérie pre individuálnych návštevníkov beží aktuálne v režime "Základ", pri návšteve organizovaných podujatí sme v režime "OPT" (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID). Vidíme sa v galérii.

 

Prebiehajúce výstavy

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 74 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 13 dní

Samostatná výstava Erika Bindera (1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce. Binderov program je mnohovrstevnatý a obsahuje prácu so všetkými médiami od maľby, grafiky, autonómnej aj denníkovej kresby, inštalácie a objektov až po video a intermediálne performancie.

7x7. Sedem slobodných úvah o umení 7x7. Sedem slobodných úvah o umení Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 74 dní

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Vo výklade: Martin Piaček Vo výklade: Martin Piaček Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 34 dní

Pri pohľade na sochu súčasného umelca Martina Piačeka (1972) 26. október 1921, zničenie pamätníka Márie Terézie v Bratislave (2007 - 2019) vystavenú v okne Esterházyho paláca je podstatné si uvedomiť, že sa práve nachádzame iba pár metrov od miesta, kde bol v máji roku 1897 slávnostne odhalený pamätník Márie Terézie, ktorý sa tu vynímal až do jeho vandalského zničenia legionármi počas prvej republiky.

 

Pripravované výstavy

Osmijankova literárna záhrada Osmijankova literárna záhrada
SNG Kaštieľ Strážky,
Výstava začne pozajtra

Osmijanko pozýva malých aj veľkých do tajomnej záhrady. Je to záhrada nekonečná, vedie z nekonečna do nekonečna tak ako celoživotné čítanie kníh... Ráčte vstúpiť a zasiať semienka svojho vlastného Knihokvetu. Výstava s interaktívnymi objektmi slovenskej scénografky Nadi Salbotovej poskytuje veľa podnetov pre kreatívne hry s literárnym textom. (tvorivosti sa medze nekladú.

   
   

Dielo týždňa

Ladislav Guderna: Chorý. 1954 Ladislav Guderna: Chorý. 1954
 

Blog

cordoba IMG_2532.jpeg
Spoločná obývačka rozmanitosti

V rámci projektu Inkluzívne umenie a kultúra, ktorý SNG iniciovala v tomto roku, sme spoločne s Islamskou nadáciou na Slovensku zrealizovali komorné diskusné stretnutie. Podujatie sa konalo 7. októbra 2021 v kultúrnom stredisku Córdoba v rámci cyklu Spoločná obývačka rozmanitosti.

JS_D1A3542.jpg
Digitálna intervencia Bez pozadia v átriu Esterházyho paláca

Od novembra minulého roka do júla 2021 maľoval v átriu Esterházyho paláca výtvarník Marcel Mališ autorskú repliku diela s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu, ktorá je odkazom na stratené dielo stalinského socialistického realizmu. Jeho nový monumentálny obraz, ktorý vznikol v rámci projektu Akcia ZET, môžete v átriu vidieť do konca tohto roka.

PANA1648.JPG
Inkluzívne umenie a kultúra na večeri Islamskej nadácie v Bratislave

V roku 2021 Slovenská národná galéria iniciovala spoločensky angažovaný projekt s názvom Inkluzívne umenie a kultúra, ktorého cieľom je tematizovanie a zviditeľňovanie citlivých tém súčasnosti prostredníctvom výtvarného umenia. V galérii veríme, že výtvarné umenie predstavuje ideálnu platformu pre spoznávanie, dialóg a zbližovanie rozmanitých kultúrnych tradícií v našej krajine.

 

Podcast

245203659_10159972350959345_3407357884577722361_n.png
Podcast SNG

Prinášame nový podcast Slovenskej národnej galérie, ktorý vás vtiahne do aktuálnych aj nadčasových tém z oblasti umenia a kultúry a zo zákulisia galerijnej praxe. Kurátorky SNG Petra Hanáková, Eva S. Kotláriková a Alexandra Tamásová vám každý tretí týždeň vždy v sobotu prinesú rozhovory s charizmatickými hostkami a hosťami.

SNGposcastFIN2 copy 11.png
O čom hovoríme, keď hovoríme o rómskom umení?

„Na jednej strane sú silné predsudky v spoločnosti a na druhej strane sú ‚obrázky pro ty gádže'. Potrebujeme diferencovanejšie obrazy rómskej kultúry, aby to nebola stále len osada a Cigánski diabli."

 

SNG v médiách

V Schaubmarovom mlyne vystavujú Miznúce telo
devin.rtvs.sk
15. októbra 2021
„V Schaubmarovom mlyne v Pezinku je od tohto víkendu (9. októbra) nová výstava Miznúce telo, ktorá predstavuje prácu niekoľkých súčasných umelcov, umelkýň a kolektívov na tému ‚miznutia‛ fyzických tiel v našich životoch. Zuzana Golianová sa porozprávala s kurátorkou výstavy Luciou Gavulovou, hovorili spolu o spôsobe, ako pristúpila k tvorbe výstavy, ako komunikovala s autormi/autorkami a ako vyberala diela.“
KUNSTKAMERA - v SNG sa teraz všetci možete stať na chvíľu Stalinom
kunstfilter.podbean.com/
12. októbra 2021
„V atriu Slovenskéj národnej galérie, osem mesiacov kontinuálne pracoval výtvarník Marcel Mališ na autorskej kópii monumentálneho diela socialistického realizmu "vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalisimovi Stalinovy" z peťdesiatych rokov. Obraz je súčasťou väčšieho projektu nazvaného Akcia Z umenovedná výprava ktorý zahrňa rozne sprievodné akcie a vydanie knižky. Marcel Malliš nám v podcaste porozprával o svojej práci na obraze a jeho obsahových a ideových paralelách medzi minulosťou a súčasnosťou.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter