English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

7x7
Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom sú otvorené! Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom sú otvorené!

Konečne vás môžeme pozvať na obľúbenú interaktívna inštaláciu, ktorá bola z dôvodu pandémie dlhodobo zatvorená. Odteraz ju môžete smelo navštíviť a naučiť sa dejiny umenia od profesora Škrečka. A pozrite si naše nové video o vzniku tejto inštalácie a jej poslaní.

 

Prebiehajúce výstavy

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 192 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 192 dní

Samostatná výstava Erika Bindera (1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce. Binderov program je mnohovrstevnatý a obsahuje prácu so všetkými médiami od maľby, grafiky, autonómnej aj denníkovej kresby, inštalácie a objektov až po video a intermediálne performancie.

7x7. Sedem slobodných úvah o umení 7x7. Sedem slobodných úvah o umení Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 192 dní

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Vo výklade: Peter Bartoš, spolupráca Ľudmila Rampáková, Viliam Figusch a občania Vo výklade: Peter Bartoš, spolupráca Ľudmila Rampáková, Viliam Figusch a občania Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 25 dní

Nový cyklus SNG, Vo výklade, vo verejenom priestore - v okne Berlinky v Esterházyho paláci, predstavuje diela vizuálneho umenia reagujúce na aktuálne otázky súčasného spoločenského života. V tomto novom výstavnom formáte sme oživili spoločnú realizáciu Petra Bartoša a Júliusa Kollera Výklad (Anti-galéria). V roku 1968 vystavili svoje diela vo výklade rýchloopravovne pančúch na Klobučníckej ulici v Bratislave.

 

Pripravované výstavy

Karol Molnár: Premeny Karol Molnár: Premeny
Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava začne o 2 dni

Tvorbu Karola Molnára (5. január 1903, Brezová pod Bradlom - 15. apríl 1981, Praha) pozná iba malá hŕstka ľudí, dokonca len zopár odborníkov. Nespomína sa ani v základných súhrnných publikáciách výtvarných dejín Slovenska, hoci sa tu narodil a prežil tu detstvo. Historické udalosti - ako v prípade mnohých iných umelcov spojených so Slovenskom - však zapríčinili, že jeho ďalší osud a výtvarné dedičstvo sa formovali v zahraničí.

   
   

Dielo týždňa

Andrej Barla. Otec a syn. 1962 Andrej Barla. Otec a syn. 1962
 

Blog

Jumper, interierová plastika, porcelán, 2012.jpg
Zomrel dizajnér a umelec Martin Bu

Martin Bu odišiel nečakane. Prekvapovať ostatne patrilo k jeho autorskému i životnému prístupu. Keramika v ňom tvorila fundament, z jej orbitu ale bez okolkov vykračoval. V tvorbe i ako pedagóg. Svoj postoj postavil na tekutosti a otvorenosti, nenechal sa spútať polaritami voľného a úžitkového. Bola mu blízka poloha konceptuálneho, v polemike ukotveného dizajnu.

PohĖad do vžstavy_04.jpg
Diela SNG na varšavskej výstave Cold Revolution

Dňa 27. mája 2021 sa v poľskej národnej galérii Zachęta vo Varšave otvorila výstava Cold Revolution. Central and Eastern European Societies in Times of Socialist Realism mapujúca politicky, spoločensky i umelecky náročné a zložité obdobie rokov 1948 - 1959. Jej kurátori Joanna Kordjak a Jérôme Bazin sa pri výstave snažili kriticky uvažovať o vtedajších zmenách a ilustrovať ich rozsah a dynamiku pomocou vizuálneho materiálu z viacerých oblastí - z maľby, fotografie, filmu, dizajnu a z architektúry.

_NIK3619.jpg
Rekonštrukcia SNG: Odpovede na najčastejšie otázky

Pripravili sme pre vás zopár odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce sa rekonštrukcie areálu SNG. Koľko to bude celé stáť? Aké služby pribudnú? Aký materiál bol použitý pri stavbe? Na čo zaujímavé sme narazili pri prestavbe? Prečítajte si, čo pre vás pripravujeme, kedy otvárame, čo vás čaká a na čo sa môžete tešiť. Pre viac informácií si pozrite celú sekciu Rekonštrukcia na našom webe, alebo sa prihláste na odber nášho newslettra, vďaka ktorému budete v obraze o všetkom, čo sa deje v SNG.

 

SNG v médiách

SNG_FM. Ako sa buduje zbierkový fond?
fm.rtvs.sk
13. júna 2021
„Nedávno sme sa v rubrike SNG_FM vydali do depozitárov Slovenskej národnej galérie. Tentoraz sa pozrieme na to, akým spôsobom sa do nich nové zbierkové predmety môžu dostať. O tom, prečo je akvizičná činnosť hotová veda, sme sa zhovárali s vedúcim kurátorom zbierok starého umenia Dušanom Buranom.“
SNG_FM. Vitajte v depozitári
fm.rtvs.sk
11. júna 2021
„V rubrike SNG_FM vás tentoraz vezmeme na miesta, kde návštevníci či návštevníčky bežne prístup nemajú, nazrieme totiž do depozitárov Slovenskej národnej galérie. Vladimíra Gahérová ich navštívila spoločne s vedúcim oddelenia správy zbierok Ľudovítom Rusňákom.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut joycard Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk Historicka revue inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily tyzden Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter