English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Výstavy
SNG otvorená SNG otvorená

Slovenská národná galéria pozýva do svojich priestorov. Príďte na naše výstavy, potešiť sa umením a vypnúť z vonkajšieho sveta. Výstavy Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov, Archív Júliusa Kollera a Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom sú otvorené. Vidíme sa v galérii!

 

Prebiehajúce výstavy

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 222 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

7x7. Sedem slobodných úvah o umení 7x7. Sedem slobodných úvah o umení Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 11 dní

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Motýľa nekúpiš. Súčasné umenie darované Tatra bankou Motýľa nekúpiš. Súčasné umenie darované Tatra bankou Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 11 dní

Živé umenie, mediálne neobyčajne pestré, je dnes múzejne neuchopiteľnejšie ako kedykoľvek predtým. O to viac si ceníme veľkorysý finančný dar Tatra banky, ktorá nám už druhý rok umožňuje zachytávať jeho stopu. Chytať motýľa. Výstava prezentuje najnovšie prírastky do zbierok SNG autorov a autorky strednej generácie slovenského súčasného umenia. Erik Binder, Marko Blažo, Marek Kvetan, Denisa Lehocká a Milan Tittel spolu ponúkajú rozmanitú, ale súrodú zmes rozličných prístupov, médií a tém v súčasnom umení.

Vo výklade: Tomáš Šoltys Vo výklade: Tomáš Šoltys Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 13 dní

V časoch, keď ešte SNG stíhala aktualitu a občas i riskovala kúpou diplomovej práce sľubného študenta, vznikla performancia Man on the River (2011) Tomáša Šoltysa (1985). Obraz muža, samotného umelca, ktorý ako Kristus kráčal, „plynul“ na vlnách Dunaja, mal povahu endurance – náročného, život investujúceho výkonu, pričom ho zaznamenalo nielen umelecké publikum, ale pochopiteľne i bezpečnostné zložky mesta.

 

Pripravované výstavy

Príroda vášho detstva. Flóra a fauna v ilustráciách Jindřicha Krejču Príroda vášho detstva. Flóra a fauna v ilustráciách Jindřicha Krejču
Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava začne o 4 dni

Výstava Jindřicha Krejču v Schaubmarovom mlyne predstavuje výber zo súboru ilustrácií, ktoré nám zapožičala vdova po autorovi Anna Krejčová a syn Henrich Krejča. Pre výstavu sme z celkového objemu vybrali originály, ktoré boli použité v knihách Z našej prírody. Rastliny (1979), Z našej prírody. Živočíchy (1981) a Základy poľovníctva (1988).

Jakub Gulyás. Pieseň po práci Jakub Gulyás. Pieseň po práci
Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava začne o 9 dní

Výstavný projekt Pieseň po práci pracuje so silným geniom loci Galérie Ľudovíta Fullu a je postavený na fotografickom editoriáli (Jakub Gulyás, Eva Sýkorová Čomborová) z roku 2021. Editorka s fotografom spojili nápad, módu a miesto so silnou vizualitou – výsledkom je pôsobivá kolekcia fotografií, ktorá hovorí nad všetku pochybnosť nielen o móde, ale aj o aktuálnosti Fullovho odkazu ako o inšpirácii, ktorá sa nevytráca.

   
   

Dielo týždňa

François Kollar. V daždi. 1940 François Kollar. V daždi. 1940
 

Blog

Untitled design (17).png
Zbieraj umenie do mobilu. Nová aplikácia Kódy SNG

Fotíš si na výstave diela a pátraš po ich príbehoch? Chceme ti to uľahčiť. Na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení testujeme novú aplikáciu Kódy SNG, vďaka ktorej môžeš zbierať vystavené diela do mobilu a spoznať ich bližšie vo vlastnej kolekcii. Aplikáciu pripravujeme pre budúce expozície v zrekonštruovanej budove Slovenskej národnej galérie.

Odpocet SNG 2021.jpg
SNG a rok 2021 – Verejný odpočet

Slovenská národná galéria informuje o návštevnosti, hospodárskych výsledkoch, výstavnej, edičnej, vedeckovýskumnej, odborno-metodickej, programovej a ďalšej činnosti v Bratislave a na vysunutých pracoviskách v Strážkach, Ružomberku, vo Zvolene a v Pezinku za rok 2021.

Víťazný tím súťaže 2021_2022_Foto_Šimon Lupták,SNG.jpg
Sloboda voľby očami mladých Finále a výstava súťaže Máš umelecké črevo?

Otvorili sme výstavu finálových projektov medzinárodnej umeleckej platformy pre mladých Máš umelecké črevo? s názvom Sloboda voľby. Návštevníci a návštevníčky si ju môžu pozrieť na 3. poschodí Esterházyho paláca v Bratislave do 29. mája 2022. 

 

Podcast

SNGpodscast12B.png
Súčasné umenie a jeho akvizičná mizéria

Tvorba zbierok, ktoré by – aj vzhľadom na budúcnosť, vytvárali a uchovávali reprezentatívnu stopu vývoja umenia, patrí k základným povinnostiam galérií umenia ako historických inštitúcií. Aká je realita a objem nákupov (akvizícií) súčasného umenia v aktuálnej štátno-galerijnej praxi? Prečo žijeme v takej akvizičnej mizérii? O tom sa Petra Hanáková rozpráva s Luciou Gregorovou Stach, šéfkurátorkou SNG a Marošom Rovňákom, riaditeľom Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici.

SNGpodscast11.png
O reštaurovaní a spolupráci

Spoluprácu medzi kurátorom a reštaurátorom možno v mnohých ohľadoch označiť za tandemovú. Na prípade jedného vybraného diela a priebehu jeho výskumu a reštaurovania budú kurátorka zbierky starého európskeho umenia Zuzana Ludiková a reštaurátor Boris Blatný v rozhovore s Evou Kotlárikovou demonštrovať ako táto spolupráca prebieha, aké sú jej silné stránky, ako je možné sa navzájom odborne dopĺňať a kam až siahajú etické hranice reštaurátorského zásahu do diela.

13215614-1649187352857-629860dacf6e8.jpg
Queer identita / queer umenie

LGBTI+ ľudia sú na Slovensku stále znevýhodnenou menšinou. Na poli súčasného umenia sa ale zdá, že queer identita vo svojich rozmanitých prejavoch zažíva zlaté časy. S umelcami a súčasne členmi LGBTI+ komunity Marošom Rovňákom a Andrejom Dúbravským sa Alexandra Tamásová rozpráva o tom, aký je vzťah medzi queer identitou a queer umením, či je označenie „queer“ v umeleckej kariére výhodou alebo prekážkou, ale aj o tom, aký je rozdiel medzi pojmami „queer“ a „LGBTI+“.

 

SNG v médiách

Prestavba národnej galérie by sa mala pomaly končiť
Denník SME
23. mája 2022
„Esterházyho palác SNG bude počas leta pre verejnosť zatvorený, a to od 4. júna do 2. septembra tohto roka. „Uzatvorenie Esterházyho paláca súvisí s prepájaním systémov, to znamená, že palác musí byť napojený na centrálny technický velín,“ vysvetľuje Klára Hudáková, hovorkyňa SNG.“
Vyhodnotenie projektu Genius loci – Strážky 2021
spisskabela.sk
19. mája 2022
„Presne pred rokom, 19. mája 2021, si Slovenská národná galéria pripomenula 30 rokov od sprístupnenia svojich expozícií v Kaštieli Strážky a zároveň 130 rokov od narodenia jeho poslednej majiteľky Margity Czóbelovej (1891 – 1972). Pri príležitosti týchto okrúhlych výročí, pracovníci vysunutého pracoviska SNG, z Kaštieľa Strážky, pripravovali projekt s názvom „Genius loci – Strážky 2021“. Jeho podstatou bolo najmä zdokumentovať kultúrne dedičstvo (hmotné a nehmotné spomienky) viažuce sa k strážskemu kaštieľu a jeho poslednej majiteľke Margite Czóbelovej.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter