Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Z akademie
Sprievodné akcie Z akadémie do prírody Sprievodné akcie Z akadémie do prírody

K výstave Z akadémie do prírody sme pre vás pripravili množstvo sprievodných podujatí pre všetky vekové skupiny. Vybrať si môžete z tematických prednášok, lektorských výkladov, workshopov či akcií pre rodiny. Sledujte nás!

 

Prebiehajúce výstavy

Z akadémie do prírody. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860–1890 Z akadémie do prírody. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860–1890 Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 65 dní

Téme stredoeurópskej plenérovej krajinomaľby, ktorá sa rozvíjala v priestore bývalej rakúsko-uhorskej monarchie v rokoch 1860 - 1890, sa doteraz nevenovala príliš veľká pozornosť. Výstava organizovaná Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou galériou je jedným z prvých pokusov zamerať sa na tvorbu osobností výtvarnej scény, ktoré sa pohybovali medzi dunajskou monarchiou a súdobými centrami výtvarného umenia.

Ján Ďurina: Horal Ján Ďurina: Horal Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 16 dní

Fotografie Jána Ďurinu sú plné emocionálneho napätia, vyvierajúceho z temných, nepoznaných zákutí ľudského podvedomia. Svoj záujem sústreďuje na otázky identity a s tým súvisiacej prirodzenosti a pretvárky, lásky a krutosti, krásy a šialenstva.

Galéria Horský park Galéria Horský park Horský park, Bratislava
Stála expozícia

Galéria Horský park je verejný priestor programovo zameraný na vystavovanie veľkorozmerných exteriérových sôch. Oplotený areál s rozlohou 3 300 m2 slúži na prehliadku sochárskych diel významných slovenských umelcov.

Ikony na Slovensku Ikony na Slovensku Zvolenský zámok, Zvolen
Stála expozícia
Expozícia na 1. poschodí začína prehliadkou komornej zbierky ikon SNG. Ich obsah je dedičstvom stredovekého byzantského maliarstva, na našom území najmä z pravoslávnych a grécko-katolíckych komunít severovýchodného a východného Slovenska.
 

Pripravované výstavy

Do divočiny Do divočiny
Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava začne o 14 dní

Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktoré/í sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda" alebo „divočina" existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému", čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.

Krajina za mapou Krajina za mapou
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 20 dní

Uchovávať. Vzdelávať. Inšpirovať. Aj to sú úlohy súčasných múzeí umenia. Otázkou potom je, ako možno sprostredkovať takýto druh myslenia a obsahov návštevníkovi. Práve tomu sa chceme venovať v expozíciách zameraných na nie celkom klasický galerijný obsah.

   

Najbližší program

Ranný ateliér: Kolorovaný linoryt Ranný ateliér: Kolorovaný linoryt
Dnes / 9:00 –
10:30 Ružomberok
Z galérie von! Z galérie von!
Dnes / 10:00 Zvolen
Zámok bez zámkov pre rodiny Zámok bez zámkov pre rodiny
Zajtra / 10:00 Zvolen
 
   

Dielo týždňa

Ľudovít Fulla. Nôtre Dame. 1938 Ľudovít Fulla. Nôtre Dame. 1938
 

Neprehliadnite

_NIK3489.jpg
SNG vydala svoju prvú detskú knihu

Slovenská národná galéria vydala knihu pre deti s názvom Kde je Ester N? a podtitulom Príbeh o tom, čo všetko sa dá stratiť a nájsť počas jednej noci v Slovenskej národnej galérii. Skoro až detektívny príbeh 12-ročnej Ester je určený detským návštevníkom galérie, ale aj takým, ktorí v galérii ešte nikdy neboli.

4_Vojtech Erdélyi.jpg
Zbierka Linea v SNG

V roku 2018 sa SNG podarilo získať novú rozsiahlu akvizíciu diel. Veľkorysý dar od Zbierky Linea, ktorá je jednou z najvýznamnejších súkromných zbierok na Slovensku, obsahuje viac ako 150 umeleckých diel v odhadovanej nadobúdacej hodnote približne 3,5 mil. eur.

Screen Shot 2018-12-04 at 15.32.45.png
Cenu RGS Biela kocka 2017 má aj SNG

Dňa 3. decembra 2018 boli vyhlásené ceny Rady galérií Slovenska - Biela kocka za prínos v oblasti galerijných činností za rok 2017. SNG získala cenu v kategórii Edičný projekt.

 

SNG v médiách

Výstava v SNG učí rozumieť krajinomaľbe
tyzden.sk
8. apríla 2019
„Čo je to „portrét krajiny"? Umelci robia portréty významným či menej významným ľuďom, škaredým alebo krásnym, zámožným alebo celkom chudobným. Ale čo znamená tvár krajiny? A prečo vôbec umelci prišli s touto metaforou?“
Z akadémie do prírody/Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860-1890
ucn.sk
2. apríla 2019
„Dňa 08.03.2019 bola slávnostne sprístupnená v priestoroch Slovenskej národnej galérie Esterházyho paláca v Bratislave výtvarno-umelecká výstava s názvom Z akadémie do prírody/Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860-1890. Hlavnou odbornou kurátorkou organizovaného podujatia je Mgr. Katarína Beňová, PhD...“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum SITA Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk Historicka revue inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily tyzden  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2019  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter
Hľadaj v SNG
Hľadali ste