English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Diár
November v SNG November v SNG

Milé návštevníčky a návšteníci, od utorka 23. novembra až do odvolania budú viaceré pracoviská SNG uzatvorené za cieľom podpory zníženia mobility. Presné termíny nájdete na podstránkach jednotlivých pracovísk. Sledujte naše sociálne siete, kde vám prinášame množstvo zaujímavého obsahu a nevynechajte náš e-shop, kde nájdete našu ponuku nielen vianočných darčekov.

 

Prebiehajúce výstavy

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 33 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

7x7. Sedem slobodných úvah o umení 7x7. Sedem slobodných úvah o umení Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 33 dní

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 138 dní

Zóna je edukačným priestorom pre návštevníkov a návštevníčky všetkých vekových kategórií, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spájame tu interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujeme a vysvetľujeme.

Osmijankova literárna záhrada Osmijankova literárna záhrada SNG Kaštieľ Strážky,
Výstava potrvá ešte 61 dní

Osmijanko pozýva malých aj veľkých do tajomnej záhrady. Je to záhrada nekonečná, vedie z nekonečna do nekonečna tak ako celoživotné čítanie kníh... Ráčte vstúpiť a zasiať semienka svojho vlastného Knihokvetu. Výstava s interaktívnymi objektmi slovenskej scénografky Nadi Salbotovej poskytuje veľa podnetov pre kreatívne hry s literárnym textom. (tvorivosti sa medze nekladú.

 

Pripravované výstavy

Motýľa nekúpiš. Výstava nových diel v zbierkach SNG vďaka Tatra banke Motýľa nekúpiš. Výstava nových diel v zbierkach SNG vďaka Tatra banke
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 11 dní

Živé umenie, mediálne neobyčajne pestré, je dnes múzejne neuchopiteľnejšie ako kedykoľvek predtým. O to viac si ceníme veľkorysý finančný dar Tatra banky, ktorá nám už druhý rok umožňuje zachytávať jeho stopu. Chytať motýľa. Výstava prezentuje najnovšie prírastky do zbierok SNG autorov a autorky strednej generácie slovenského súčasného umenia. Erik Binder, Marko Blažo, Marek Kvetan, Denisa Lehocká a Milan Tittel spolu ponúkajú rozmanitú, ale súrodú zmes rozličných prístupov, médií a tém v súčasnom umení.

   
   

Dielo týždňa

Rudolf Sikora. Čierna diera II. 1976–1979 Rudolf Sikora. Čierna diera II. 1976–1979
 

Blog

SVK_SNG.O_1942.jpg
100. výročie Ferdinanda Hložníka

18. novembra t. r. si pripomíname 100. výročie narodenia maliara Ferdinanda Hložníka (1921 – 2006); bol mladším bratom Vincenta Hložníka, ktorý mal naňho určite veľký vplyv a po celý život ostal trochu v jeho tieni. Osobný údel a tvorivý oblúk mal však viacero symptomatických znakov, ktoré ho spájali s jeho dobou – 20. storočím, so súčasníkmi i osudmi krajiny, v ktorej žil a tvoril.

_NIK6724.jpg
Ako vyzerá príbeh Slovenska v dielach SNG?

Slovenská národná galéria v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydala publikáciu s názvom Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie, ktorá rozpráva príbeh našej krajiny prostredníctvom umenia.

SNG--UP-P_2795-5--0_1--2021_11_11--LP_WEB.jpg
Miroslav Cipár (1935 – 2021)

Viedla ho čiara. Rozumel jej ako málokto. Akoby ňou bol presiaknutý skrz-naskrz. Aj portrét, ktorý otvára jeho najnovšiu monografiu, je pokreslený čiarami. Kresba sa výstižne volá Veľká anatómia. Keď médiami v pondelok 8. novembra prebehla správa, že Miroslav Cipár zomrel, mnohí z nás si uvedomili, že je to definitívna bodka od tvorcu, ktorý kultivoval naše životy a prostredie nenápadne, ale fatálne.

 

Podcast

SNGpodcast2.png
Umelec v hlavnej (filmovej) úlohe

Témou tohto podcastu sú filmy o umelcoch - hrané aj dokumentárne, krátke i celovečerné a ich špecifická tradícia. Prečo je van Gogh, o ktorom už existuje minimálne tucet „celovečerákov", pre film stále atraktívny? Ktorí z našich umelcov by si zaslúžili „pekný dokument", ale sotva by vydali na romantický biopic? Prečo slovenský hraný film (ne)zaujímajú výtvarní umelci? Vplývajú nové dejiny umenia na tento žáner?

SNGposcastFIN2 copy 11.png
O čom hovoríme, keď hovoríme o rómskom umení?

„Na jednej strane sú silné predsudky v spoločnosti a na druhej strane sú ‚obrázky pro ty gádže'. Potrebujeme diferencovanejšie obrazy rómskej kultúry, aby to nebola stále len osada a Cigánski diabli."

245203659_10159972350959345_3407357884577722361_n.png
Podcast SNG

Prinášame nový podcast Slovenskej národnej galérie, ktorý vás vtiahne do aktuálnych aj nadčasových tém z oblasti umenia a kultúry a zo zákulisia galerijnej praxe. Kurátorky SNG Petra Hanáková, Eva S. Kotláriková a Alexandra Tamásová vám každý tretí týždeň vždy v sobotu prinesú rozhovory s charizmatickými hostkami a hosťami.

 

SNG v médiách

Skupinová Terapia
flashart.cz
14. novembra 2021
„Koncepcia kurátorky Petry Hanákovej zastrešuje do 20 umelkýň a umelcov, ktorí sa stávajú kurátormi, terapeutmi, sociálnymi a komunitnými pracovníkmi. Prostredie netypického galerijného priestoru Schaubmarovho mlyna v Pezinku, ktorý sám o sebe nesie povesť psychiatrie, je ideálnym miestom pre Skupinovú terapiu.“
SNG: Na výstavu dostaneme 20 tisíc. To je cena za vypožičanie jedného diela zahraničného autora
trend.sk
13. novembra 2021
„Od roku 2001 prebieha rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG). Kompetentní viackrát sľubovali, že sa verejnosti sprístupní, no kultúrni nadšenci či turisti stále do plne zrekonštruovaných priestorov vstúpiť nemôžu. Za dvadsať rokov sa podľa slov riaditeľky SNG Alexandry Kusej vystriedalo na poste ministra kultúry deväť ľudí, ona sama vo vedení ekonomického úseku zažila a spolupracovala s desatimi riaditeľmi.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter