English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu

Kaštieľ Strážky

Čoskoro otvárame Kaštieľ Strážky Čoskoro otvárame Kaštieľ Strážky

Máme dobré správy! Od 21. apríla 2021 opäť otvárame naše expozície Ladislav Mednyánszky a Strážky, Portrét 17. – 19. storočia na Spiši a Historickú knižnicu. V parku kaštieľa nájdete našu stálu expozíciu Sochárstvo na Slovensku v 20. storočí. Tešíme sa na stretnutie s vami.

   

Blog

SVK_SNG.O_616.jpg
Jar, nálady, inšpirácie... Mednyánszky

Vo vzduchu už cítiť jar. Obdobie, kedy si viac ako inokedy chceme vyraziť do tône lesov, na slnkom zaliate lúky alebo do záhrad a vdýchnuť im opäť nový život. Jar prináša radosť, povznesenie, nový začiatok. Milovníci Ladislava Mednyánszkeho isto vedia, že to bol človek so zložitou povahou a príroda bola nielen zdrojom jeho inšpirácie, ale aj akýmsi terapeutickým prostriedkom na jeho krehkú dušu.

foto knižnica.jpg
Vianoce v Knižnici

Pomaly prechádzame miestnosťami kaštieľa kde sa počas rozhovoru prenesieme do dávnej minulosti. Niektorí návštevníci sa pýtajú, zaujímajú sa o osudy výnimočných ľudí žijúcich na tomto mieste. Očami skúmajú každý zbierkový predmet, či dielo visiace na stene. No sú aj takí, ktorí iba mlčky v tichu počúvajú príbehy, ktoré niekoľko desaťročí písali do dejín samotní majitelia kaštieľa. Postupne sa dostávame do historickej knižnice, ktorá odzrkadľuje duchovné a historické udalosti minulých storočí.

1_4mUz2WAdHCrimE0XdwzJDA.jpeg
„Sedem vecí o …“ barónke Margite Czóbelovej (1891–1972)

Barónka, maliarka a ilustrátorka Margita Czóbelová (1891-1972) patrí dodnes k lokálnym symbolom strážskych dejín. Jej osud ovplyvnený historickými obdobiami od Rakúsko-uhorskej monarchie, prvej Československej republiky, slovenského štátu a veľkej časti obdobia socializmu bol bytostne spätý s rodným kaštieľom v Strážkach, ktorý je už takmer 30 rokov vysunutým pracoviskom a stálou expozíciou Slovenskej národnej galérie.

   

Expozície a výstavy

Portrét 17. – 19. storočia na Spiši Portrét 17. – 19. storočia na Spiši Kaštieľ Strážky
Stála expozícia

Kolekcia portrétov 17. – 19. storočia prezentovaná v priestoroch kaštieľa v Strážkach pozostáva z veľkej časti z diel z rodovej galérie predchádzajúcich majiteľov kaštieľa (rodov Horváth-Stansith, Szirmay, Mednyánszky a Czóbel, ako aj spišských rodín Csáky, Esterházy a pod.). 

Ladislav Mednyánszky a Strážky Ladislav Mednyánszky a Strážky Kaštieľ Strážky
Stála expozícia

Ladislav Mednyánszky (1852 - 1919) patrí medzi hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. Kaštieľ v Strážkach je jediným miestom na Slovensku, kde je prezentovaná stála expozícia jeho diela.

 
 

Dielo týždňa

Mária Bartuszová: Dutina II., 1987 Mária Bartuszová: Dutina II., 1987
   
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter