English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu

Kaštieľ Strážky

Leto v Kaštieli Strážky Leto v Kaštieli Strážky

Galéria v Kaštieli Strážky je otvorená v letnom režime od pondelka do nedele v čase 10.00 – 18.00h s poslednou prehliadkou o 17.00h. Čaká na vás najväčšia stála expozícia Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919), život a tvorba poslednej majiteľky kaštieľa Margity Czóbelovej (1891 – 1972), humanistická knižnica s 8500 zväzkami, dobový historický nábytok (16. – 19. storočie). Oddýchnuť si môžete v našom malebnom anglickom parku, v ktorom je nainštalovaná výstava moderného sochárstva 20. storočia. Občerstviť sa môžete v našej kaviarni Barónka. Počas leta pripravujeme rodinné tvorivé workshopy, v termínoch 6.-8. júl a 3.-5. august. Pre tých, ktorí sa chcú zoznámiť s rôznymi prístupmi k zachytávaniu krajiny kresbou, spoznať zákutia kaštieľa, stálu expozíciu Mednyánszkeho diel priamo v kaštieli, aj okolie objavujúce sa na vystavených dielach, chystáme Letný kurz plenérovej kresby, v termíne 28.-31. júl. Sledujte naše sociálne siete, tam sa dozviete viac. Tešíme sa na vašu návštevu!

   

Program a aktuality

 
 

Blog

SNG--O_3135--1_1--_2017_05_02_--L2_WEB.jpg
Tuláka priťahujú opustené ostrovy

V živote Ladislava Mednyászkeho (1852 - 1919) zohrávala jeho výtvarná tvorba primárnu úlohu, avšak jeho prínos by bol pre nás omnoho chudobnejší bez poznania umelcovho myšlienkového zázemia. V tomto texte by som chcel priblížiť, ako filozofia teozofie ovplyvnila maliarov osobný i umelecký život.

Špirala_Strážky_14.10.2021_MAT.jpg
„Maľba svetlom“ v parku Kaštieľa Strážky

Anglický park, ktorý sa rozprestiera v tesnej blízkosti kaštieľa Strážky je už takmer tridsať rokov v správe Slovenskej národnej galérie. Jeho dejiny siahajú do druhej polovice 19. storočia a v súčasnosti ponúka záujemcom o kultúru expozíciu sochárstva, v ktorej SNG prezentuje práce významných sochárov druhej polovice 20. storočia z vlastných zbierok.

hádaj čo kreslím.png
Letné workshopy v Strážkach

Slovenská národná galéria - Kaštieľ Strážky, pripravila aj počas tohto leta program tvorivých prázdninových workshopov pre rodiny s deťmi. Prvý z júlovej série tvorivých workshopov nesie názov Hádaj čo kreslím. Interaktívnym a vtipným spôsobom účastníci workshopu zistia, ako spracováva informácie ,,chlapčenský" a ,,dievčenský" mozog. Všetci zúčastnení si budú môcť ,,čarbať" čo len chcú… a výsledok bude o to vtipnejší… Lektori SNG odporúčajú vyskúšať túto zaujímavú aktivitu aj dospelým."

   

Expozície a výstavy

Portrét 17. – 19. storočia na Spiši Portrét 17. – 19. storočia na Spiši Kaštieľ Strážky
Stála expozícia

Kolekcia portrétov 17. – 19. storočia prezentovaná v priestoroch kaštieľa v Strážkach pozostáva z veľkej časti z diel z rodovej galérie predchádzajúcich majiteľov kaštieľa (rodov Horváth-Stansith, Szirmay, Mednyánszky a Czóbel, ako aj spišských rodín Csáky, Esterházy a pod.). 

Ladislav Mednyánszky a Strážky Ladislav Mednyánszky a Strážky Kaštieľ Strážky
Stála expozícia

Ladislav Mednyánszky (1852 - 1919) patrí medzi hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. Kaštieľ v Strážkach je jediným miestom na Slovensku, kde je prezentovaná stála expozícia jeho diela.

 
 

Dielo týždňa

Štefan Tamáš. Pri studni. 1941 Štefan Tamáš. Pri studni. 1941
   
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter