English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu

Zvolenský zámok

Čoskoro otvárame Zvolenský zámok Čoskoro otvárame Zvolenský zámok

Od stredy 28. apríla 2021 budete môcť opäť navštíviť Zvolenský zámok, jeho expozície a výstavy. Po takom dlhom ešte potrebujeme pár dní na prípravu, ale už sa na vás veľmi tešíme!

     

Blog

4_den-1.jpg
Zážitkové spoznávanie histórie na Zvolenskom zámku – barok

Po programoch venovaných gotike a renesancii prišlo logicky na rad obdobie baroka. Obdobie, ktoré máme na Zvolenskom zámku historicky doložené rozsiahlou prestavbou z 18. storočia, keď zámok patril rodine Esterházyovcov. Do dnešných dní sa zachovala baroková podoba zámockej kaplnky a kazetový strop v Kráľovskej sieni na 1. poschodí. Barok je tiež na zámku sprístupnený aj cez umelecké diela v expozícii Európske maliarstvo 16. - 19. storočia.

N_11031 (1).jpg
Majiteľ erbu umiestneného na 1. poschodí zámku nájdený

Z autentických súčastí interiéru Zvolenského zámku sa okrem fragmentov neskorogotickej nástennej maľby prevažne z 15. storočia a kazetového stropu s portrétmi rímsko-nemeckých cisárov z 18. storočia veľa nezachovalo. Preto nás veľmi teší, ak získame nové informácie o niečom, čo na zámku máme.

Snímka obrazovky 2021-02-19 o 11.46.22.png
Zážitkové spoznávanie histórie na Zvolenskom zámku – renesancia (Denný tábor)

Výhodou práce na mieste ako Zvolenský zámok je fakt, že objekt poskytuje svedectvo rôznych historických období a my môžeme návštevníkom zaujímajúcim sa o našu históriu aj priamo ukázať, o čom hovoríme.

   

Expozície a výstavy

Ikony na Slovensku Ikony na Slovensku Zvolenský zámok
Stála expozícia

Expozícia na 1. poschodí začína prehliadkou komornej zbierky ikon SNG. Ich obsah je dedičstvom stredovekého byzantského maliarstva, na našom území najmä z pravoslávnych a grécko-katolíckych komunít severovýchodného a východného Slovenska.

Gotické umenie Gotické umenie Zvolenský zámok
Stála expozícia

Expozícia na prízemí Zvolenského zámku je zostavená podľa viacerých kritérií. Vznikol tak sled relatívne nezávislých výstavných priestorov.

 
 

Dielo týždňa

Mária Bartuszová: Dutina II., 1987 Mária Bartuszová: Dutina II., 1987
   
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter