Skip to main content
Podcast SNG

Podcast SNG

By Slovenská Národná Galéria

Podcast Slovenskej národnej galérie vás vtiahne do aktuálnych aj nadčasových tém z oblasti umenia a kultúry a zo zákulisia galerijnej praxe. Kurátorky SNG Petra Hanáková, Eva S. Kotláriková a Alexandra Tamásová vám každý tretí týždeň prinesú rozhovory s charizmatickými hostkami a hosťami. Dajte si SNG do uší, nech ste kdekoľvek!

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou.

Nechcete poznať SNG len z počutia? Prihláste sa na odber nášho newslettra na www.sng.sk.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kurátorovať Marka Blaža

Podcast SNGMar 06, 2024

00:00
01:00:28
Kurátorovať Marka Blaža
Mar 06, 202401:00:28
Zbierať a darovať
Feb 10, 202401:02:16
Matka zakladateľka (slovenskej umenovedy)
Jan 17, 202401:18:55
Vianočný špeciál / Príhody, skúsenosti, vtipy a tipy 2023
Dec 18, 202301:00:21
Horská lucerna: tvoriť vydavateľstvo
Nov 15, 202358:52
O knihách a ľuďoch (za nimi)
Oct 25, 202355:39
Rituál, tarot & šalvia - nová spiritualita v súčasnom umení
Oct 05, 202301:01:38
Moje telo: prekážka?
Sep 06, 202359:56
O materstve, sexualite a slobode (v umení)
Aug 17, 202352:01
Moderna naša ikonická

Moderna naša ikonická

Zbierka moderny Slovenskej národnej galérie vznikala v pohnutých časoch politických tlakov po založení galérie v roku 1948. Začleniť do nej diela, ktoré vo svojej podstate odporovali oficiálnej doktríne socialistického realizmu, vyžadovalo od personálu a vedenia SNG neraz nemalú dávku diplomacie a vynaliezavosti. Aj vďaka nim má dnes SNG ucelený zbierkový fond umenia z prvej polovice 20. storočia. Jeho najikonickejšie diela budete môcť vidieť už od 23. júna 2023 v novej dlhodobej expozícii Moderna. 


Ako vyzerá nová expozícia a ako prebiehala jej príprava? Ako vznikla samotná zbierka moderny SNG a ako boli jej diela prezentované a interpretované v predošlých expozíciách v rôznych obdobiach pôsobenia galérie? Aj o tom sa rozpráva Eva Kotláriková s kurátorkou expozície Moderna Katarínou Bajcurovou.


Tento podcast sme nahrávali vo finále príprav expozície. Viaceré jej inšpiračné zdroje a východiská spomenuté v rozhovore nájdete tu:

Výstava Slovenský mýtus 

Výstava Nové Slovensko – (ťažký) zrod moderného životného štýlu

Výstava Sen x skutočnosť. Umenie a propaganda 1939 – 1945

Výstava Slovenský obraz (antiobraz). 20. storočie v slovenskom výtvarnom umení

Životopis prvého riaditeľa SNG Karola Vaculíka – PETERAJOVÁ, Ľudmila: Nepýtaj sa na svoj osud... Bratislava : Petrus, 2005. 


Máte otázku, kritiku, pochvalu alebo návrh na tému, ktorú by ste chceli v našom podcaste počuť? Napíšte nám na podcast@sng.sk.


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Jun 22, 202357:45
Performance je súčasťou našich životov
Jun 07, 202357:46
Tajomstvá ateliéru
May 17, 202301:00:01
Búrať, či nebúrať? To nie je otázka!
Apr 15, 202340:36
Tvorivá práca a spätná väzba
Mar 22, 202356:27
Sexizmus, antifa & kapitál
Mar 01, 202353:33
Vzdelávanie ako zážitok
Feb 08, 202301:10:06
Vianočný špeciál / Príhody, skúsenosti, vtipy a tipy 2022
Dec 14, 202251:45
Je slovenský konceptualizmus našou skutočnou hodnotou?
Nov 23, 202201:03:15
Straty a nálezy v Schaubmarovom mlyne

Straty a nálezy v Schaubmarovom mlyne

Jedným z vysunutých pracovísk SNG je Schaubmarov mlyn v Pezinku, v miestnej časti Cajla. Dlho bol známy ako Galéria insitného umenia, už niekoľko rokov sa však zameriava na prezentáciu prevažne súčasného umenia cez výstavy reagujúce na špecifické genius loci tohto miesta.

V aktuálnej výstave Straty a nálezy je hlavným výskumným a prezentačným objektom samotný Schaubmarov mlyn – jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť. Projekt je skladačkou fragmentov, ktoré dali dokopy kurátorky a kolegovia z mlyna spoločne s pamätníkmi a pamätníčkami, s príbuznými, so susedmi, s historikmi, dizajnérkami, architektmi či fotografkami. Je záznamom procesu hľadania stratených príbehov mlynských predmetov, zbierania rodinných spomienok, skúmania pamäti miesta a lokálnej komunity a možností autorskej interpretácie týchto súvislostí súčasným jazykom.

O procese prípravy výstavy, jej idei a obsahu, sprievodných podujatiach, edukatívnych prvkoch, ako aj o mlyne samotnom sa rozpráva kurátorka Eva Kotláriková s riaditeľkou Schaubmarovho mlyna Veronikou Němcovou, prorektorkou a vedúcou Ateliéru experimentálneho dizajnu na VŠVU Sylviou Jokelovou a Vierou Kleinovou, kurátorkou Zbierky dizajnu SNG.


Viac o výstave Straty a nálezy sa dozviete tu:
www.sng.sk/sk/vystavy/3262_straty-a-nalezy-expedicia-do-minulosti-a-buducnosti-schaubmarovho-mlyna

Informácie o Ateliéri experimentálneho dizajnu nájdete tu:
www.vsvu.sk/sk/katedry/katedra-dizajnu/atelier-experimentalneho-dizajnu


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Nov 01, 202254:42
O rastlinách a ľuďoch

O rastlinách a ľuďoch

Keď sa povie rastliny v umení, už dávno to neznamená len maľby kytíc či krajiniek. Za posledných približne 20 rokov pozorujeme na umeleckej scéne výrazný obrat smerom k prírode, najmä k ekológii, ktorý je reakciou na environmentálnu krízu.

Mnohé umelkyne a umelci vnímajú rastliny nielen ako námet či materiál pre svoje diela, ale skôr ako ekologických aj umeleckých aktérov, priam partnerov. Vznikajú interdisciplinárne projekty v spolupráci s inými odvetviami ako biológia či ekológia, hľadajú sa realistické aj utopické riešenia krízy alebo, naopak, dystopické vízie sveta po katastrofe (a „návody“, ako ju prežiť). Bio-umenie, posthumanizmus, semenné banky, čarodejníctvo či queer príroda – to sú len niektoré z pojmov, ktoré sa viažu k danej téme.

O rozmanitých podobách vzťahu medzi súčasným umením a rastlinami sa Alexandra Tamásová rozpráva s queer umelkyňou, vysokoškolskou pedagogičkou a aktivistkou Barborou Lungovou (Kyjov, Brno) a umelcom, vysokoškolským pedagógom a aktivistom Otom Hudecom (Košice).


Viac o Barbore Lungovej: http://barboralungova.net
Viac o Otovi Hudecovi: https://fishisflying.blogspot.com

Užitočné linky, o ktorých bola reč v podcaste: theharrisonstudio.net, loisweinberger.net, https://trhaly-i-jsme-spolu.cz


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Oct 12, 202201:08:43
Socialistická „monumentálka“ a fenomén Hlava V

Socialistická „monumentálka“ a fenomén Hlava V

Umenie na sídliskách, v parkoch či na fasádach verejných budov sme si počas posledných 30 rokov zvykli prehliadať, pretože vzniklo v období, na ktoré sme kultúrne zanevreli... Socialistické „monumentálky“ majú rôznu umeleckú kvalitu i mieru služobnosti dobe, v ktorej vznikli. Nie sú to len gottwaldovské „kameňolomy“ či hlavy Leninov nastoknuté na podstavci. Sú to i moderné preliezky, abstraktné skulptúry v zeleni sídlisk či efektné predelové steny v prostrediach zanedbanej „občianskej vybavenosti“. O soche v architektúre a jej veľkorysých produkčných programoch (o. i. o tzv. Hlave V stavebného zákona z roku 1965) sa Petra Hanáková rozpráva s kunsthistoričkou Sabinou Jankovičovou, ktorá aktuálne mapuje umenie sobášnych siení na Slovensku a socialistickému sochárstvu sa venuje viac ako 15 rokov.


Pozrite si aj projekty mapujúce umenie tohto obdobia na Slovensku i v Česku:

Združenie Resculpture.sk
https://www.facebook.com/Resculpture.sk

Bratislava - www.supissoch.sk

Projekt Vetřelci a volavky https://www.vetrelciavolavky.cz

Trnava https://sprava.trnava.sk/plastiky-a-susosia

Piešťany https://www.piestany.sk/mesto/o-meste-1/sochy-diela

Trenčín http://hlava5.sk

Banská Bystrica http://supissoch.ssgbb.sk/o-projekte

Spiš http://www.gus.sk/index.php/vystavy/aktualne/vystava/u-points


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Sep 21, 202201:03:39
Kedy už?

Kedy už?

V posledný septembrový deň príde tá chvíľa, kedy nám zhotoviteľ odovzdá stavbu zrekonštruovaného areálu Slovenskej národnej galérie. V decembri sa tak po siedmych rokoch rekonštrukcie konečne dočkáme otvorenia areálu SNG pre verejnosť. Priestor slávneho Premostenia sa pritom otvorí po 21 rokoch od jeho uzatvorenia a poskytne tak možnosť celej jednej generácii, ktorá ho nikdy nevidela zvnútra, konečne doň nahliadnuť.

Ako bude prebiehať proces sťahovania a čo všetko nás čaká? Čo pripravujeme pre návštevníkov a návštevníčky v rámci otvorenia? Akou transformáciou musí vlastne prejsť inštitúcia, keď má z provizória troch poschodí Esterházyho paláca zrazu fungovať v takej veľkej mierke? Koľko rôznych nových úloh takéto zmeny prinášajú a ako je naplánovaná ich postupná realizácia? O tom všetkom sa rozpráva Eva Kotláriková s generálnou riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou a riaditeľkou Úseku výskumu a rozvoja SNG Máriou Bohumelovou.


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Aug 31, 202201:05:08
Môj svet je vidiek

Môj svet je vidiek

V posledných rokoch pozorujeme (nielen) na umeleckej scéne trend sťahovania sa z miest na vidiek. Dôvodov je viacero, medzi hlavné určite patrí skúsenosť s pandémiou a klimatická kríza. Aké sú vnútorné motivácie, ktoré vedú k takémuto kroku? Je za tým túžba po prirodzenejšom životnom štýle, snaha priniesť kultúru do regiónov alebo prozaické ekonomické faktory?

S Julianou Mrvovou a Svätoplukom Mikytom sa Alexandra Tamásová rozpráva o tom, ako sa im žije v Hontianskych Trsťanoch a Iliji, ako funguje umelecká prax a prevádzka na vidieku, ako reaguje na umenie miestna komunita, ale aj o (ne)dostatku vody či dôležitosti susedských vzťahov.

Za inšpiráciu k nahratiu tohto podcastu ďakujeme časopisu Flash Art Czech and Slovak Edition, ktorého aktuálne číslo nesie názov Odchod z mesta.

Juliana Mrvová – maliarka, kurátorka, cestovateľka a záhradníčka absolvovala štúdium na VŠVU v Csudaiovom IV. Ateliéri, bola takpovediac pri návrate slovenskej maľby na scénu (nulté roky); taktiež veľa vystavuje na Slovensku i v zahraničí, aktuálne má životnú základňu v Hontianskych Trsťanoch.

Viac o Juliane Mrvovej: www.instagram.com/juliana_mrvova

Svätopluk Mikyta – umelec a vysokoškolský pedagóg, študoval v Berlíne a v Bratislave na VŠVU, tvorí v rôznych médiách ako kresba, grafika, objekt, inštalácia; veľa vystavuje doma aj v zahraničí, kultúrna verejnosť ho pozná ako spoluzakladateľa Banskej ST A NICE Contemporary (Banská Štiavnica), ktorú prevádzkuje spolu so Zuzanou Bodnárovou od roku 2009. Žije v Iliji.

Viac o Svätoplukovi Mikytovi: www.mikyta.com a o Banská ST A NICA Contemporary: http://www.banskastanica.sk


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Aug 10, 202201:02:55
Časopis Profil a písanie o súčasnom umení
Jul 21, 202201:06:17
Inkluzívna galéria

Inkluzívna galéria

Prečo je v dnešnej dobe inklúzia takou potrebnou témou v našej spoločnosti? Akým spôsobom sa galéria môže stať inkluzívnou a akými krokmi sa to dá docieliť? Čo je to etický kódex a prečo v súčasnej situácii vyvstáva potreba jeho vytvorenia? A je vôbec úlohou štátnej zbierkotvornej inštitúcie aktívne zaujímať občianske postoje a vyjadrovať sa k spoločenským témam?

Eva Kotláriková sa na túto tému rozpráva s kurátorkou zbierok úžitkového umenia a dizajnu SNG a kurátorkou judaík Židovského komunitného múzea Janou Švantnerovou a s programovou pracovníčkou SNG Marcelou Kvetkovou, ktoré v roku 2021 iniciovali projekt Inkluzívne umenie a kultúra v SNG s cieľom tematizovať a zviditeľňovať citlivé témy súčasnosti prostredníctvom výtvarného umenia. V rozhovore projekt predstavia a porozprávajú aj o tom, prečo považujú výtvarné umenie za ideálnu platformu pre spoznávanie, dialóg a zbližovanie rozmanitých kultúr a komunít v našej krajine.

Výstupy projektu, ktoré sú v podcaste spomínané, nájdete tu:
O pôde a človeku – Lukáš Osvald
Jiří Karásek ze Lvovic: Rozostrieť nad vami dúhu – Jana Jablonická Zezulová
Tri najposvätnejšie miesta islamu – Zuzana Hasna a Maroš Žofčin
Sedem príkladov kultúrne inkluzívneho umenia – Jana Švatnerová
Sedem príkladov kultúrne inkluzívneho umenia II. – Jana Švantnerová
Sedem príkladov kultúrne inkluzívneho umenia III. – Jana Švantnerová
Sedem dôvodov putovania fotografov – Lucia Almášiová
7 vecí o queer umení v zbierkach slovenských galérií – Alexandra Tamásová
Artemis a Kallistó – Miroslava Mauréry
Sedem vecí o hľadaní identity I.: V tele ženy – Miroslava Mauréry
Sedem vecí o hľadaní identity II.: V tele muža – Miroslava Mauréry
Sedem príkladov migrujúcich motívov a symbolov – Jana Švantnerová
Výtvarná rozcvička: Umenie a Identita
Výtvarná rozcvička: Ľudia v pohybe

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Jun 29, 202258:42
Slovo na F – feminizmus

Slovo na F – feminizmus

Pri pohľade na súčasné umenie a sociálne siete sa zdá, že feminizmus aktuálne zažíva zlaté časy. Kým ešte pred desiatimi rokmi by sa dali slovenskí umelci a umelkyne, hlásiaci sa k feminizmu, spočítať na prstoch jednej ruky, dnes patrí príslušnosť k feminizmu takmer k povinnej výbave. Zároveň ale platí, že vo väčšinovej spoločnosti a v politickej kultúre u nás je feminizmus stále takmer nadávkou (preto slovná hračka v názve – "the F word”).


S hostkami Janou Cvikovou a Michaelou Kučovou sa Alexandra Tamásová rozpráva o tom, ako to teda je s tým feminizmom na Slovensku; či je jeho módnosť znakom spoločenského pokroku, alebo skôr nebezpečnej komodifikácie a „inflácie“ feministických myšlienok a snáh; či je potrebné a žiaduce označovať sa verejne za feministky a feministov; ale aj všeobecnejšie o tom, čo to vlastne feminizmus je a kedy sa ony samy „prebudili“ ako feministky.


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Jun 08, 202201:07:46
Súčasné umenie a jeho akvizičná mizéria

Súčasné umenie a jeho akvizičná mizéria

Tvorba zbierok, ktoré by – aj vzhľadom na budúcnosť, vytvárali a uchovávali reprezentatívnu stopu vývoja umenia, patrí k základným povinnostiam galérií umenia ako historických inštitúcií. Aká je realita a objem nákupov (akvizícií) súčasného umenia v aktuálnej štátno-galerijnej praxi? Prečo žijeme v takej akvizičnej mizérii? O tom sa Petra Hanáková rozpráva s Luciou Gregorovou Stach, šéfkurátorkou SNG a Marošom Rovňákom, riaditeľom Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici.

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

May 18, 202256:15
O reštaurovaní a spolupráci
Apr 27, 202257:42
Queer identita / queer umenie
Apr 06, 202253:44
Kultúrne dedičstvo a vojna
Mar 24, 202248:28
„Abecedár“ slovenského filmu

„Abecedár“ slovenského filmu

Ako sa píšu a prepisujú dejiny slovenskej kinematografie? Čo sa stalo so slovenským filmom za posledných dvadsať rokov? Aké sú nové témy, trendy a „kritické teórie“ písania o filme a v čom sa podobajú kurátorskej praxi? V ďalšom diele podcastu sa „filmová historička“ Petra Hanáková rozpráva so svojím kolegom Martinom Kaňuchom – šéfredaktorom časopisu Kino-ikon a historikom filmu, ktorý má bohaté skúsenosti s písaním a „editovaním“ histórie.

Reč bude hlavne o Abecedári slovenského filmu – kolaboratívnom projekte, ktorý vznikol na pôde Slovenského filmového ústavu pri príležitosti storočnice slovenskej kinematografie. Abecedár je pokusom o pripomenutie zabudnutých, okrajových, obskúrnych slovenských filmov a o originálne „nasvietenie“ a sprístupnenie divácky zanedbanej slovenskej kinematografie.

Tento rozhovor vznikol pred pár týždňami, filtrom dneška pôsobí bezstarostne, veríme však, že vás zaujme aj v týchto ťažkých časoch.

Viac o Abecedári sa dozviete z rozhovoru s Martinom Kaňuchom a Jelenou Paštékovou tu: www.filmsk.sk/cislo/nove-cislo-1-2021/rozhovor

Filmový portál SK CINEMA Slovenského filmového ústavu môžete navštíviť tu: www.skcinema.sk, kurátorovaný filmový portál DAFilms tu: https://dafilms.sk

K vybraným filmom Petra Solana, jednej z najzvýraznejších osobností slovenskej povojnovej kinematografie, sa dostanete tu: https://dafilms.sk/program/1118-peter-solan

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Mar 16, 202201:08:31
S počítačom pod pazuchou
Feb 18, 202201:03:57
Čo nás baví na výskume

Čo nás baví na výskume

Kde všade sa realizuje vedeckovýskumná činnosť a aké má fázy? Ako si v dnešnej rýchlej dobe vytvárať kreatívnu bublinu, v ktorej sa dá sústrediť na písanie? Prečo je archív pútavým miestom a čo s tým, ak v ňom neobjavíme nič? Čo všetko môže byť vo výskume prekážkou a aký nález naopak bádateľa najviac poteší? Na tému vedeckovýskumnej činnosti v galérii aj mimo nej sa rozpráva Eva S. Kotláriková s kurátorkou zbierky maľby a kresby 19. storočia SNG Katarínou Beňovou.

Ján Rombauer (1782 - 1849)
www.sng.sk/sk/vystavy/475_jan-rombauer-1782-1849

Ladislav Mednyánszky
www.sng.sk/sk/vystavy/447_ladislav-mednyanszky

Ladislav Mednyánszky. Denníky 1877 — 1918
www.sng.sk/sk/eshop/237-ladislav-mednyanszky-denniky-1877-utf8212-1918

Biedermeier
www.sng.sk/sk/vystavy/607_biedermeier

Barónka. Osudy Margity Czóbelovej (1891 – 1972) medzi Mednyánszkym a Robbe-Grilletom
www.sng.sk/sk/vystavy/286_baronka-margita-czobelova-1891-1972-osudy-medzi-mednyanszkym-a-robbe-grilletom

Bella Italia. Interakcie medzi umeleckou kultúrou Itálie a vývinom umenia na Slovensku v 19. storočí
fphil.uniba.sk/fileadmin/fif/aktuality/2015/10/Bella_Italia_pozvanka.pdf
www.bit.ly/3G5PpeU

Medzi akadémiou a modernou. Umenie 19. storočia zo zbierok Slovenskej národnej galérie
www.sng.sk/sk/vystavy/318_medzi-akademiou-a-modernou-umenie-19-storocia-zo-zbierok-slovenskej-narodnej-galerie

Pamiatky františkánskeho rádu v 19. storočí na Slovensku a Konrád Švestka
www.bit.ly/3AKwsxu

Ján Jakub Stunder (1759-1811). Nikde cudzincom
www.ssgbb.sk/vystava/jan-jakub-stunder-1759-1810-nikde-cudzincom


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Jan 29, 202251:40
Psychedeliká a umenie

Psychedeliká a umenie

„Psychedeliká a umenie“, respektíve vzťah rozšíreného vedomia a (vizuálnej) kultúry – o tejto pútavej téme sa rozpráva Alexandra Tamásová s umelkyňou Anettou Monou Chişou a adiktológom Martinom Pažitným, zakladajúcim členom Slovenskej psychedelickej spoločnosti www.sapas.sk

Psychedelické umenie nie je len o batike, mandalách a posvätnej geometrii. Čo sú to psychedeliká? Čo sme sa od čias hippies ako spoločnosť naučili o psychedelických látkach a ako sa zmenil náš vzťah k nim? Malo by každé (dobré) umenie meniť vedomie? Okrem vizuálneho umenia v rozhovore prebrali aj históriu užívania psychedelík, ich terapeutický a politický potenciál, či rozdielne spôsoby, ako k týmto látkam pristupujú iné kultúry.

Tento podcast rozhodne nie je návodom k psychedelickej skúsenosti. Je otvorenou diskusiou o ambivalentnom fenoméne, ktorý je súčasťou spirituálnej tradície mnohých kultúr i dôležitou ingredienciou pop-kultúry dvadsiateho storočia.

Diskutované diela Anetty Mony Chişy si môžete pozrieť tu:
http://www.chitka.info/whatswhat.html
http://www.chitka.info/urine.html

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Jan 08, 202201:10:58
V Archíve výtvarného umenia SNG

V Archíve výtvarného umenia SNG

O tom, akým spôsobom sa do Slovenskej národnej galérie dostávajú pozostalosti umelcov a umelkýň, sa rozpráva Petra Hanáková s vedúcou Archívu výtvarného umenia SNG Katarínou Bodnárovou.

Ktoré osobné fondy SNG sú najatraktívnejšie a najrozsiahlejšie a čo sa z nich zhodnocuje na výstavách? Čo všetko sa dá objaviť v archívoch a prečo sa oplatí mať bádateľský „zicflajš“? O čo prichádzame, ak archívy umelcov a umelkýň zanedbávame? Z rozhovoru sa dozviete viac aj o najzaujímavejších akvizíciách posledných rokov – francúzskych denníkoch Imra Weinera-Kráľa či o monumentálnej pozostalosti dlhoročného riaditeľa SNG Karola Vaculíka.

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Dec 17, 202154:27
O podobe zbierok SNG
Nov 26, 202154:06
Umelec v hlavnej (filmovej) úlohe
Nov 06, 202158:13
O čom hovoríme, keď hovoríme o rómskom umení?
Oct 16, 202152:38