English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Podcast

08. jan 2022
SNGpodcast5.png
Psychedeliká a umenie

„Psychedeliká a umenie“, respektíve vzťah rozšíreného vedomia a (vizuálnej) kultúry – o tejto pútavej téme sa rozpráva Alexandra Tamásová s umelkyňou Anettou Mona Chişa a adiktológom Martinom Pažitným, zakladajúcim členom Slovenskej psychedelickej spoločnosti.

 
18. dec 2021
SNGpodscast5.png
V Archíve výtvarného umenia SNG

O tom, akým spôsobom sa do Slovenskej národnej galérie dostávajú pozostalosti umelcov a umelkýň, sa rozpráva Petra Hanáková s vedúcou Archívu výtvarného umenia SNG Katarínou Bodnárovou. Ktoré osobné fondy SNG sú najatraktívnejšie a najrozsiahlejšie a čo sa z nich zhodnocuje na výstavách? Čo všetko sa dá objaviť v archívoch a prečo sa oplatí mať bádateľský „zicflajš“? O čo prichádzame, ak archívy umelcov a umelkýň zanedbávame?

 
26. nov 2021
SNGpodscast3.png
O podobe zbierok SNG

Čo prezrádza akvizičná činnosť o stave spoločnosti a dobe, kedy sa uskutočňuje? Ako prebieha akvizičný proces a ako sa v priebehu času profilovala podoba zbierok Slovenskej národnej galérie? Prečo diela zostávajú v zbierkach SNG už navždy? Ako postupujú kurátori pri budovaní zbierok a majú v nich svojich obľúbencov?

 
05. nov 2021
SNGpodcast2.png
Umelec v hlavnej (filmovej) úlohe

Témou tohto podcastu sú filmy o umelcoch - hrané aj dokumentárne, krátke i celovečerné a ich špecifická tradícia. Prečo je van Gogh, o ktorom už existuje minimálne tucet „celovečerákov", pre film stále atraktívny? Ktorí z našich umelcov by si zaslúžili „pekný dokument", ale sotva by vydali na romantický biopic? Prečo slovenský hraný film (ne)zaujímajú výtvarní umelci? Vplývajú nové dejiny umenia na tento žáner?

 
15. okt 2021
SNGposcastFIN2 copy 11.png
O čom hovoríme, keď hovoríme o rómskom umení?

„Na jednej strane sú silné predsudky v spoločnosti a na druhej strane sú ‚obrázky pro ty gádže'. Potrebujeme diferencovanejšie obrazy rómskej kultúry, aby to nebola stále len osada a Cigánski diabli."

 
14. okt 2021
245203659_10159972350959345_3407357884577722361_n.png
Podcast SNG

Prinášame nový podcast Slovenskej národnej galérie, ktorý vás vtiahne do aktuálnych aj nadčasových tém z oblasti umenia a kultúry a zo zákulisia galerijnej praxe. Kurátorky SNG Petra Hanáková, Eva S. Kotláriková a Alexandra Tamásová vám každý tretí týždeň vždy v sobotu prinesú rozhovory s charizmatickými hostkami a hosťami.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter