English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Blog

21. sep 2021

Jana Švantnerová
Marcela Kvetková
PANA1648.JPG
Inkluzívne umenie a kultúra na večeri Islamskej nadácie v Bratislave

V roku 2021 Slovenská národná galéria iniciovala spoločensky angažovaný projekt s názvom Inkluzívne umenie a kultúra, ktorého cieľom je tematizovanie a zviditeľňovanie citlivých tém súčasnosti prostredníctvom výtvarného umenia. V galérii veríme, že výtvarné umenie predstavuje ideálnu platformu pre spoznávanie, dialóg a zbližovanie rozmanitých kultúrnych tradícií v našej krajine.

 
16. sep 2021

DSC05314.jpg
Sprievodca aktívneho pozorovateľa

Slovenská národná galéria vydáva sprievodcu s úlohami, otázkami a námetmi na zamyslenie pre každého, kto chce lepšie spoznať aktuálne výstavy aj iné priestory SNG. Nájdete v ňom inšpirácie a podnety k tomu, čo všetko a ako možno vidieť na rôznych miestach galérie.

 
23. aug 2021

Vladimíra Büngerová
60dac7ff49c8a370c74a46dd_medium.png
Prvá súčasná socha na slovenskej známke

Pri príležitosti 100. výročia horolezeckého spolku JAMES, ktorý združuje záujemcov o všetky druhy horolezeckých aktivít, od halového lezenia a boulderingu po zdolávanie najvyšších hôr planéty vydala Slovenská pošta známku s detailom sochy Štefana Papča „Bivak" na stene Lomnického štítu. Socha je od roku 2011 súčasťou umeleckej zbierky SNG.

 
05. aug 2021

DSC_6701.JPG
Lúčime sa s Klárou Kubíkovou

Radi by sme poslali pozdrav našej kolegyni Kláre - Kaji Kubíkovej, ktorá roky budovala zbierku umenia 20. storočia, pripravila množstvo výstav, kníh a katalógov, starala sa o umelcov a okrem toho šírila dobrú náladu a inšpirovala mladších kolegov. Práca kurátora sa odohráva v skrytu, jej výsledky sa obvykle nespájajú s konkrétnym človekom. Kaja Kubíková bola šestnásť rokov v pozadí nákupov do zbierok, to je stopa, ktorá pretrváva, aj potom, čo sa na nás zabudne.

 
07. júl 2021

210436588_10159782819089345_1816763328268495655_n.jpg
Ocenená Jana Bahurinská

Naša dlhoročná kolegyňa Jana Bahurinská získala dnes Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky Cenu Andreja Kmeťa za celoživotnú odbornú prácu v oblasti evidencie a dokumentácie galerijných zbierok, za spustenie elektronizácie v oblasti správy zbierok a nastavenie základov digitalizácie diel výtvarného umenia. Gratulujeme!

 
28. jún 2021

SNG_digi.jpg
SNG - návštevnícky prieskum

Staňte sa súčasťou digitálnej premeny zrekonštruovanej SNG! Radi by sme spoznali vás, našich návštevníkov a mysleli na vaše potreby a problémy pri tvorbe interaktívnych digitálnych technológií do nových expozícií, či webových stránok. Hľadáme ľudí, ktorí by v rámci návštevníckeho prieskumu boli ochotní venovať nám kúsok svojho času na rozhovor - online alebo pri káve. Viac informácií nájdete v dotazníku.

 
21. jún 2021

Viera Kleinová
Jumper, interierová plastika, porcelán, 2012.jpg
Zomrel dizajnér a umelec Martin Bu

Martin Bu odišiel nečakane. Prekvapovať ostatne patrilo k jeho autorskému i životnému prístupu. Keramika v ňom tvorila fundament, z jej orbitu ale bez okolkov vykračoval. V tvorbe i ako pedagóg. Svoj postoj postavil na tekutosti a otvorenosti, nenechal sa spútať polaritami voľného a úžitkového. Bola mu blízka poloha konceptuálneho, v polemike ukotveného dizajnu.

 
11. jún 2021

Lucia Almášiová
PohĖad do vžstavy_04.jpg
Diela SNG na varšavskej výstave Cold Revolution

Dňa 27. mája 2021 sa v poľskej národnej galérii Zachęta vo Varšave otvorila výstava Cold Revolution. Central and Eastern European Societies in Times of Socialist Realism mapujúca politicky, spoločensky i umelecky náročné a zložité obdobie rokov 1948 - 1959. Jej kurátori Joanna Kordjak a Jérôme Bazin sa pri výstave snažili kriticky uvažovať o vtedajších zmenách a ilustrovať ich rozsah a dynamiku pomocou vizuálneho materiálu z viacerých oblastí - z maľby, fotografie, filmu, dizajnu a z architektúry.

 
07. jún 2021

Klára Hudáková
_NIK3619.jpg
Rekonštrukcia SNG: Odpovede na najčastejšie otázky

Pripravili sme pre vás zopár odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce sa rekonštrukcie areálu SNG. Koľko to bude celé stáť? Aké služby pribudnú? Aký materiál bol použitý pri stavbe? Na čo zaujímavé sme narazili pri prestavbe? Prečítajte si, čo pre vás pripravujeme, kedy otvárame, čo vás čaká a na čo sa môžete tešiť. Pre viac informácií si pozrite celú sekciu Rekonštrukcia na našom webe, alebo sa prihláste na odber nášho newslettra, vďaka ktorému budete v obraze o všetkom, čo sa deje v SNG.

 
02. jún 2021

foto.jpg
Fulla na ruke. Predstavujeme hodinky IRISIMO X ART

Milujete umenie? Potom určite presne viete, čo treba robiť, ak chce vidieť naozaj špičkové diela. Zájdete do galérie či múzea a strávite tam niekoľko hodín. Samozrejme, keďže umenie nosíte hlboko v srdci, túto cestu absolvuje ochotne a radi. Dokonca aj zo vstupného máte dobrý pocit, lebo viete, že bude použité na starostlivosť o naše spoločné kultúrne dedičstvo. Čo by ste však povedali na to, keby umenie prišlo za Vami? Prípadne ešte lepšie - čo ak by ste toto umenie mohli mať neustále pri sebe a zároveň by ste podporili činnosť našich galérií?

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter