English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Blog

11. jún 2021

Lucia Almášiová
PohĖad do vžstavy_04.jpg
Diela SNG na varšavskej výstave Cold Revolution

Dňa 27. mája 2021 sa v poľskej národnej galérii Zachęta vo Varšave otvorila výstava Cold Revolution. Central and Eastern European Societies in Times of Socialist Realism mapujúca politicky, spoločensky i umelecky náročné a zložité obdobie rokov 1948 - 1959. Jej kurátori Joanna Kordjak a Jérôme Bazin sa pri výstave snažili kriticky uvažovať o vtedajších zmenách a ilustrovať ich rozsah a dynamiku pomocou vizuálneho materiálu z viacerých oblastí - z maľby, fotografie, filmu, dizajnu a z architektúry.

 
07. jún 2021

Klára Hudáková
_NIK3619.jpg
Rekonštrukcia SNG: Odpovede na najčastejšie otázky

Pripravili sme pre vás zopár odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce sa rekonštrukcie areálu SNG. Koľko to bude celé stáť? Aké služby pribudnú? Aký materiál bol použitý pri stavbe? Na čo zaujímavé sme narazili pri prestavbe? Prečítajte si, čo pre vás pripravujeme, kedy otvárame, čo vás čaká a na čo sa môžete tešiť. Pre viac informácií si pozrite celú sekciu Rekonštrukcia na našom webe, alebo sa prihláste na odber nášho newslettra, vďaka ktorému budete v obraze o všetkom, čo sa deje v SNG.

 
02. jún 2021

foto.jpg
Fulla na ruke. Predstavujeme hodinky IRISIMO X ART

Milujete umenie? Potom určite presne viete, čo treba robiť, ak chce vidieť naozaj špičkové diela. Zájdete do galérie či múzea a strávite tam niekoľko hodín. Samozrejme, keďže umenie nosíte hlboko v srdci, túto cestu absolvuje ochotne a radi. Dokonca aj zo vstupného máte dobrý pocit, lebo viete, že bude použité na starostlivosť o naše spoločné kultúrne dedičstvo. Čo by ste však povedali na to, keby umenie prišlo za Vami? Prípadne ešte lepšie - čo ak by ste toto umenie mohli mať neustále pri sebe a zároveň by ste podporili činnosť našich galérií?

 
31. máj 2021

Katarína Bajcurová
SVK_SNG.UP-DK_497.jpg
Storočnica Ladislava Gudernu

Prvého júna si pripomíname storočnicu Ladislava Gudernu(1921 - 1999), ktorý patril medzi ústredné postavy nášho povojnového umeleckého vývoja.Hoci sa jeho začiatky viažu k časom druhej svetovej vojny, prvý výrazný vrchol jeho umenie zažilo krátko po vojne, v rokoch 1946 - 1949, keď sa ocitol pod vplyvom neskorej tvorby Pabla Picassa a španielskych maliarov Parížskej školy, ktorá, možno povedať, priam zachvátila vtedajšie slovenské výtvarníctvo.

 
25. máj 2021

Foto Ben Markel.jpg
Vyjadrenie k aktuálnemu stavu pavilónu ČR a SR v Giardini di Castello v Benátkach

Vzhľadom na informácie a reakcie týkajúce sa pavilónu ČR a SR v Giardini di Castello v Benátkach, ktoré sa v týchto dňoch objavili na sociálnych sieťach, by sme k tejto téme radi poskytli aktualizované informácie.

 
19. máj 2021

Vladimíra Büngerová
f_trizuljak_alexander_1921_0001.jpg
Alexander Trizuljak sa narodil pred sto rokmi

Dňa 15. mája sme si pripomenuli sté nedožité narodeniny význačného slovenského sochára Alexandra Trizuljaka, ktorý sa narodil v roku 1921 vo Varíne pri Žiline a do konca svojho života pôsobil a tvoril v Bratislave. Jeho umelecké vzdelávanie sa začalo už počas vojny na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave (prof. M. Schurmann a J. Kostka).

 
30. apr 2021

Denis Haberland
Vodné kasárne 50r.20st.jpg
Nové akvizície do Zbierky architektúry SNG

Minuloročná pandemická situácia umeniu, všeobecne kultúre a jej inštitúciám nepriala. Napriek tomu, alebo možno práve preto SNG získala v roku 2020 do zbierkového fondu formou nákupu, prevodom alebo darom celkom 399 diel. Nejde pritom o samozrejmosť, ale najmä zo strany darcov o ocenenie a uznanie práce galérie ako pamäťovej, zbierkotvornej inštitúcie, uchovávajúcej a propagujúcej najmä domácu výtvarnú kultúru.

 
14. apr 2021

Klára Hudáková
VO SNG 2020.png
Prezentácia verejného odpočtu SNG za rok 2020

V rámci aktuálnej situácie sa verejný odpočet a prezentácia činnosti Slovenskej národnej galérie za uplynulý rok uskutoční bez tlačovej konferencie. Prehľad hospodárskych výsledkov, návštevnosti, výstavnej, edičnej, vedeckovýskumnej, odborno-metodickej, programovej, marketingovej a ďalšej činnosti v Bratislave a na vysunutých pracoviskách v Strážkach, vo Zvolene, v Ružomberku a v Pezinku si môžete pozrieť online vďaka prezentácii a sprievodnej tlačovej správe. 

 
13. apr 2021

Mária Bartuszová: Dutina II. (1980/1987)
Dielo týždňa / Mária Bartuszová: Dutina II.

Mária Bartuszová (1938 Praha - 1996 Košice) odišla po štúdiách z Prahy do Košíc. Spolu s manželom Jurajom Bartuszom vychovali dve dcéry a tvorili samostatne vo svojich ateliéroch s občasnými prienikmi či dotykmi v umeleckom programe. Jej prevažne sadrové sochy sú také krehké, akoby tuhli práve pred našimi očami.

 
18. mar 2021

Katarína Kolbiarz Chmelinová
SNG--O_2--1_1--2010_03_15--L2_WEB.jpg
Bogdanovi pod „kožu“

K najstarším zbierkovým predmetom Slovenskej národnej galérie s inv. č.O 2 a O 3 patria dve olejomaľby Jakuba Bogdana (Jacob Bogdani, 1658 - 1724). Boli to prvé diela formujúcej sa zbierky barokového umenia v galérii. Obe majstrom signované maľby sú variantami dobovo obľúbených pohľadov do vtáčich a zvieracích voliér, aké ho preslávili.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter