English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Archív výstav

Od do

2022

Scan me Scan me Ružomberok
1. apr 2022 — 15. máj 2022
Výstava trvala 44 dní

Toto je tak trochu digitálna výstava a počítame s tým, že sa vám nebude páčiť. Do popredia však vystupuje otázka o (ne)splnených očakávaniach diváka z návštevy galérie, o (ne)prijateľnosti takéhoto "vystavovania" umeleckých diel vyplývajúceho z obmedzení daných aktuálnym stavom objektu.

Vo výklade: Šymon Kliman Vo výklade: Šymon Kliman Bratislava
31. jan 2022 — 10. apr 2022
Výstava trvala 69 dní

Portrét rómskej matky Jitky Pištovej s dieťaťom je zrejme najznámejšou fotografiou zo súboru rómskych portrétov od slovenského fotografa Šymona Klimana. Pôvodný názov projektu bol Cigáni na pekno / Gypsies Made Nice , neskôr začal byť súbor uvádzaný pod súčasným názvom Krásni ľudia / Beautiful People . Do zbierok SNG sa výber portrétov zo súboru dostal v roku 2016 v rámci nákupu diel súčasných fotografov.

 

2021

Vo výklade: Peter Bartoš Vo výklade: Peter Bartoš Bratislava
11. dec 2021 — 6. feb 2022
Výstava trvala 57 dní

V rámci výstavného cyklu Vo výklade prezentujeme ďalší príspevok Petra Bartoša (1938) v spolupráci s Ľudmilou Rampákovou k téme histórie a aktuálnej premeny bratislavského podhradia. Starobylé územie mesta, ktoré tvorí jeho panorámu a skrýva mnohé geologické aj kultúrne poklady, sa stalo už pred niekoľkými rokmi epicentrom autorovej tvorby. Skúma ho, študuje, diskutuje o ňom s viacerými odborníkmi, pozoruje jeho postupnú devastáciu v mene nových plánov mestskej výstavby.

Osmijankova literárna záhrada Osmijankova literárna záhrada
21. okt 2021 — 28. feb 2022
Výstava trvala 131 dní

Osmijanko pozýva malých aj veľkých do tajomnej záhrady. Je to záhrada nekonečná, vedie z nekonečna do nekonečna tak ako celoživotné čítanie kníh... Ráčte vstúpiť a zasiať semienka svojho vlastného Knihokvetu. Výstava s interaktívnymi objektmi slovenskej scénografky Nadi Salbotovej poskytuje veľa podnetov pre kreatívne hry s literárnym textom. (tvorivosti sa medze nekladú.

Miznúce telo Miznúce telo Pezinok-Cajla
9. okt 2021 — 8. máj 2022
Výstava trvala 211 dní

Výstava Miznúce telo je zážitkovou esejou o „miznutí" fyzických tiel v našich životoch. Všíma si všeobecný trend dekorporalizácie ľudskej existencie, ktorý za uplynulé obdobie nadobudol nové rozmery. Či už na problematiku rôznej miery fyzického „vytrácania sa" v rámci každodenného života nahliadame optikou geopolitických súvislostí, technologického smerovania, „rozpúšťania" identít v online prostredí, post- či transhumanistických teórií, protipandemických opatrení, spirituality alebo sebapozorovania, každý z aspektov ponúka široké spektrum interpretácií. Podobne variabilný obraz prináša aj výstava.

Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva Bratislava
30. sep 2021 — 1. máj 2022
Výstava trvala 212 dní

Zóna je edukačným priestorom pre návštevníkov a návštevníčky všetkých vekových kategórií, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spájame tu interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujeme a vysvetľujeme.

Vo výklade: Martin Piaček Vo výklade: Martin Piaček Bratislava
20. sep 2021 — 21. nov 2021
Výstava trvala 62 dní

Pri pohľade na sochu súčasného umelca Martina Piačeka (1972) 26. október 1921, zničenie pamätníka Márie Terézie v Bratislave (2007 - 2019) vystavenú v okne Esterházyho paláca je podstatné si uvedomiť, že sa práve nachádzame iba pár metrov od miesta, kde bol v máji roku 1897 slávnostne odhalený pamätník Márie Terézie, ktorý sa tu vynímal až do jeho vandalského zničenia legionármi počas prvej republiky.

Trinásta komnata Trinásta komnata Ružomberok
9. sep 2021 — 20. mar 2022
Výstava trvala 192 dní

Výstava nie celkom taká, ako by ste čakali. V komnatách nášho galerijného paláca vám v plnom lesku, ako sa na galerijnú výstavu patrí, predstavujeme a pripomíname, čo všetko vytvorili umelci inšpirovaní Fullovým dielom v našich nedávnych projektoch. Do trinástej komnaty je však vstup zakázaný. Podobne ako v rozprávke sa v nej ukrýva čosi tajomné až strašidelné, čo zostáva obvykle skryté pred očami návštevníkov. Možno kliatba, s ktorou bojujeme. Treba vidieť a počuť na vlastné oči a uši.

Možné agrarizmy. Bude aj po revolúcii cukor? Možné agrarizmy. Bude aj po revolúcii cukor? Bratislava
20. aug 2021 — 31. okt 2021
Výstava trvala 72 dní

Zámerom výstavy Možné agrarizmy je diverzifikovať poľnohospodárstvo a pluralizovať jeho históriu, obnoviť potlačenú roľnícku minulosť a prebudiť jej nerealizované možnosti, narušiť dichotómie medzi mestom a vidiekom, napraviť odcudzenie od prírodného sveta či obnoviť starostlivý a vzájomný vzťah k pôde a rastlinám, ktoré nás živia. Výstava skúma alternatívy ku globalizovanému systému priemyselného poľnohospodárstva, ktorý je založený na patentovaných receptúrach chemických prísad, škodlivých pesticídov a na geneticky modifikovaných semenách, kultivovaných intenzívne strojmi na fosílne palivá. Zároveň odhaľuje jeho pôvod v koloniálnych plantážach a zakorenenosť v ťažobnom kapitalizme.

Vo výklade: Martin Bu Vo výklade: Martin Bu Bratislava
18. júl 2021 — 19. sep 2021
Výstava trvala 63 dní

Viaceré z diel dizajnéra a keramika Martina Bu (1976 - 2021) by mohli byť výstižnou priestorovou ilustráciou v antiutopickom románe. Svet v ňom prešiel kataklizmou, budovy sa roztiekli, v iných zostali zabodnuté „telá" vojenských strojov, alebo sa v nich usalašili morskí predátori. Martinovi Bu ale nejde len o sarkastický komentár rozmanitých eskapád rodu Homo technicus z pozície kritického či experimentálneho dizajnu. Fabriky, dvojica plastík/váz, ktoré sú súčasťou Zbierky úžitkového umenia a dizajnu SNG, sa celkom konkrétne vzťahujú na domáce keramické dejiny.

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter