2022

Ešte predtým, než otvoríme nový areál Slovenskej národnej galérie, sme sa rozhodli nahliadnuť do spomienok Premostenia – asi najvýraznejšej a najdiskutovanejšej časti galerijného komplexu. Digitálna inštalácia Heterotopia dáva priestor samotnému Premosteniu povedať, ako vidí seba a svet. To, čo o sebe počulo, ako ho formovala predstava architekta, dejiny a aura miesta, na ktorom sa nachádza. Všetko, čo sa do Premostenia zapísalo, sa zjaví aj človeku, ktorý sa naň pozrie alebo ním prejde.

Vďaka ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov Slovenskej národnej galérie.

Výstava, ktorou opäť trochu provokujeme! Keďže v historicky prvej slovenskej White Cube už nemôžeme vystavovať Fullove diela a v galérii máme stále väčší problém postarať sa o akékoľvek umenie, rozhodli sme sa vytvoriť mu bezpečie vo vašich obývačkách. Jednoducho, ponúknuť ho na predaj!

Výstava Pred zrkadlom predstavuje päť výtvarných umelkýň a dizajnérok, autoriek z rôznych oblastí aplikovaného umenia a dizajnu, ktoré svojimi prácami participujú na spoločnej inštalácii.
Jana Vaterková, Kristína Ligačová, Ester Turečková, Laura Morovská a Jana Budaiová, generácia nedávnych absolventiek alebo ešte študentiek vysokých umeleckých škôl, kreovali výstavu ako prostredie, ktorého jadrom je kolekcia autorských úžitkových a dizajnových artefaktov s dôrazom na originálnosť prevedenia a kvalitu umelecko-remeselnej práce.

Benátky – mesto sen, mesto mýtus, mesto legenda – vždy priťahovali najmä umelcov, ktorí tam prichádzali študovať, žiť (ale aj umierať...), tvoriť, inšpirovať sa, maľovať... Od roku 1895 sa stali miestom, kde sa koná Bienále umenia a pravidelne sa tam stretáva veľká medzinárodná societa autorov, kurátorov, obchodníkov i záujemcov o súčasné vizuálne umenie.

Práca so zbierkami SNG ponúka veľa príležitostí na medziodborovú spoluprácu. S pomocou kolegu Mareka Gilányiho nám vystavené strieborné zrkadlo odkrylo históriu svojho pôvodu. Vďaka stále prebiehajúcemu výskumu s kolegyňou Janou Lukovou zisťujeme viac o jeho pôvodnej majiteľke a okolnostiach jeho nadobudnutia do zbierok SNG.

O živote výnimočného umelca a „osamelého pútnika“ Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919) máme (nielen) vďaka jeho rozsiahlym zachovaným denníkom pomerne dobrú predstavu. Otázka jeho súkromia nebola zatiaľ dôsledne spracovaná, ale vieme, že ho priťahovali muži. Dokonca je niekedy známa aj identita viacerých jeho partnerov a okolnosti ich vzťahov.

V rámci výstavného cyklu Vo výklade nadväzujeme na tému bratislavského podhradia prezentáciou architektonického modelu, zobrazujúceho stavebné vízie pre danú lokalitu od popredného slovenského architekta neskorej moderny Ivana Matušíka. Do zbierok Slovenskej národnej galérie ho ako súčasť väčšieho súboru 15 modelov daroval samotný architekt.

Putovná výstava mapuje územia Podunajska v 17. a 18. storočí cez detailné aj kontextuálne mapy území okolo rieky Dunaj od prameňa až po jeho deltu, jeho prítokov, pôdorysy miest a pevností či plány bitiek. Výstava bola doteraz prezentovaná na viacerých miestach v Nemecku, Rumunsku, Maďarsku a po Bratislave ju čaká presun do Rakúska.
