2020

Interdisciplinárny umelecko-výskumný projekt Eastern Sugar, ktorého hlavným organizátorom je Slovenská národná galéria,prezentuje prvú zo série piatich medzinárodných výstav. Kolektívna výstava Sucre de l'est / Sugar of the East prebieha v termíne 12. 11. - 31. 12. 2020 v galérii La Box vo francúzskom meste Bourges.

Výstava k 20. výročiu vzniku Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku v kurátorskom výbere Zuzany Gažíkovej a Márie Martinkovej. 20 absolventov za uplynulých 20 rokov: Ján Ďurina, Martin Hrča, Zuzana Hrubošová, David Jankes, Júlia Jurinová, Kristína Kandriková, Alžbeta Kutliaková, Martina Labdová, Daniela Lašútová, Kristína Ligačová, Eva Maceková, Jozef Ondrík, Matúš Opálka, Jakub Pišek, Andrea Pojezdálová, Paulína Rypáková, Ľubomíra Sekerášová, Lenka Sršňová, Simona Štulerová, Slavomíra Švecová Vlasová.

Projekt z cyklu Kolegovia predstavuje každoročne, počas letnej sezóny v priestoroch Galérie Ľudovíta Fullu, výber z diela jedného z klasikov slovenskej moderny, ktorý bol súčasníkom Ľudovíta Fullu; ukazuje nielen vrcholné diela toho-ktorého umelca, ale aj možné vzájomné vzťahy, „ovplyvnenia", inšpirácie.

Projekt odkazuje na pojem, ktorý etabloval Karol Vaculík a kurátori národnej galérie začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia výstavou Generácia 1909 - Svedomie doby (1964). Názov odkazoval na „aritmetický" priemer rokov narodenia autorov, ktorých kurátor do skupiny zaradil. Ich príslušnosť odôvodňovali nielen biograficky, snažili sa nájsť aj iné spoločné črty a spojenia.

V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pripravila pri tejto príležitosti výstavu k stému výročiu narodenia profesora Ladislava Vychodila (1920-2005).

Výstava vznikla vďaka príbehu neobyčajnej akvizície - daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana (ďalej APWK; 1898 - 1945). Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umelcovej pozostalosti, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 - 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora.

Mesto Ružomberok skutočne stojí na križovatke ciest. Z toho vyplývajú jeho možnosti i obmedzenia. Križovatka je zároveň symbolom prijatia rozhodnutia; či sa mesto vydá cestou roz-voja alebo zakonzervovania stavu a stagnácie.
2019

Autorská výstava Anny Daučíkovej predstaví jej prácu sklárky, maliarky, fotografky, performerky a autorky videí. Ako uvádza už názov výstavy, nejde o retrospektívu – predstavenie ukončeného diela v spätnom pohľade. Ide o sprístupnenie výberu z autorkiných ukončených a zachovaných diel vo vzájomných vzťahoch a spojeniach s jej aktuálne rozpracovanými dielami, prípadne aj s takými prácami, ktoré Anna Daučíková bude ešte len utvárať, prepracúvať, či dokončovať počas trvania výstavy.

Výstava ilustrácií Simony Čechovej z novej obrázkovej knižky o malom hrdinovi, ktorý sa počas prázdnin „stratí" v zázračnom dome plnom obrazov, kde ožívajú obrazy. Začína sa cesta do krajiny rozprávok. Poradí si malý hrdina v Jánošíkovej družine, pri mori, v balóne či medzi partizánmi? Stretne myšičku, čo varila kašičku? Knižka s ilustráciami, ktorá je inšpirovaná životom a dielom Ľudovíta Fullu je zároveň poctou tomuto umelcovi.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sme spustili digitálny projekt/výstavu s názvom Čas-opis 1989, ktorý ukázuje menej známu podobu Novembra '89. Na webovej stránke www.1989.sng.sk môžu jej návštevníci sledovať vývoj revolúcie deň po dni.